Ozbrojenci na Krymu podle AP vyhnali misi OBSE střelbou

Zahraničí
8. 3. 2014 13:42
Informace o násilnostech na Krymu nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Informace o násilnostech na Krymu nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se v sobotu neúspěšně pokusili už potřetí dostat na Krym. Ozbrojenci blokující silnici vedoucí do krymského vnitrozemí neozbrojenou pozorovatelskou misi, v níž jsou také dva Češi, zahnali varovnými výstřely. Nikdo neutrpěl při incidentu zranění, oznámila OBSE na svém twitterovém účtu. Jde podle všeho o první incident s misí OBSE, kdy bylo použito střelných zbraní, byť varovně.

"Vojenští pozorovatelé ze zemí OBSE se vrátili do Chersonu, aby naplánovali další kroky poté, co jim byl dnes odepřen vstup na Krym v Armjansku," informovala dále OBSE v dalším krátkém prohlášení.

Padesátičlenná mise OBSE dostala k provedení monitorovací mise na Krymu týden. Mandát inspektorům vyprší v úterý.

Podle ozbrojenců, kteří vytvořili umělý "hraniční" přechod mezi ukrajinskou pevninou a Krymem, nejsou zahraniční vojenští pozorovatelé ke vstupu na Krym oprávněni. Jestliže OBSE byla k pozorovatelské misi pozvána kyjevskou vládou, krymské autonomní úřady, které se rozhodly převzít s ruskou pomocí totální kontrolu nad poloostrovem, s OBSE nijak nespolupracují.

Ruské ministerstvo zahraničí v pátečním prohlášení obvinilo OBSE, že porušila vlastní pravidla o rozhodování konsensem, když misi vyslala "bez přihlédnutí k názoru a doporučení ruské strany a bez vyčkání na oficiální pozvání od krymských úřadů". Podle OBSE ale krymský režim nemá právo o misi rozhodovat, protože partnerem celoevropské instituce je výhradně vláda v Kyjevě.

Tým neozbrojených inspektorů se o vjezd na okupovaný poloostrov pokouší od čtvrtka. Ani jeden z předchozích dvou pokusů ale nebyl úspěšný a kontroloři se museli s nepořízenou vrátit zpět do svého hotelu v Chersonu, který leží asi 100 kilometrů severozápadně od Krymu.

Střelba zasáhla nad Krymem ukrajinský letoun, nikdo nebyl zraněn

Sobotní střelba zasáhla nad vnitroukrajinskou hranicí s Krymem letadlo ukrajinské pohraniční stráže. Neozbrojený stroj, letící v rámci pozorovatelské mise ve výšce asi jednoho kilometru, se ocitl v plamenech. Tři členové posádky ale vyvázli bez zranění, informovala agentura Reuters s odvoláním na mluvčího pohraničníků.

Zasažen byl letoun rakouské značky Diamond. Za útočníky byli označeni blíže neupřesnění "ozbrojenci".

Rusko tvrdí, že na Krymu nemá více vojáků, než kolik jich podle dohody s Ukrajinou je umístěno zejména na námořní základně v Sevastopolu. Množí se ale důkazy o tom, že na poloostrově se volně pohybují silné ruské vojenské jednotky, které Moskva označuje za příslušníky krymské domobrany. Podle ukrajinských zdrojů je na Krymu kolem 30.000 ruských vojáků.

V Simferopolu se střílelo, ozbrojenci napadli kyjevské aktivisty

Neznámí ozbrojenci v sobotu v krymském Simferopolu ostřelovali automobil kyjevských aktivistů, kteří se pokusili proniknout do sídla místní vojenské správy obsazeného ruskými vojáky. Oznámil to list Ukrajinska pravda. Střelbu v Simferopolu potvrzuje videozáznam vystavený na sociální síti YouTube. Jde pravděpodobně o první incident od začátku ruské invaze na Krym, kdy byly palbou ohroženy životy lidí.

Simferopolskou vojenskou správu v sobotu ráno obsadila stovka lidí se samopaly, kteří se označili za příslušníky "sil sebeobrany". Jejich velitelé rozestavěli hlídky uvnitř budovy, později do objektu dorazily další tři autobusy s vojáky.

Když se k budově vojenské správy odpoledne přiblížil automobil se stoupenci nové vlády v Kyjevě, ozbrojenci na něj zahájili palbu. Vůz z místa incidentu spěšně odjel, zraněn střelbou zřejmě nebyl nikdo.

Informace o násilnostech na Krymu nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Média jsou pod kontrolou místních separatistů, ukrajinské televizní kanály na poloostrově nechala autonomní vláda vypnout a nahradila je ruskou státní televizí. Zahraniční novináři na Krymu pracují v obtížných podmínkách, nejednou už byli vystaveni fyzickým útokům.

Agentura AP informovala, že ruský vojenský konvoj mířící na krymskou leteckou základnu Gvardějskoje, na níž vlaje ruská vlajka, zaregistrovala asi 40 kilometrů západně od města Feodosija. Některá vozidla měla ruské poznávací značky a číselné označení, které určují, že patří k moskevskému vojenskému okruhu. Podle agentury Reuters bylo v konvoji asi 50 vozidel, doprovázených osmi obrněnými vozy, dvěma sanitkami a cisternami s palivem.

Ukrajinská pohraniční služba v sobotu oznámila, že ruská vojska dál blokují trajektovou dopravu přes Kerčský průliv, který poloostrov Krym odděluje od ruské pevniny. Pohraniční post v Kerči obsadilo sto ruských vojáků a padesát vojáků "domobrany". Místní ukrajinská pohraniční kontrola je nefunkční, v pátek údajně okupační jednotka umožnila vjezd na Krym dvěma kolonám ruských vojenských vozidel bez registračních značek.

Vojenskou techniku, vozy zdravotnické služby a armádní komunikační techniku převážejí podle ukrajinské pohraniční služby na Krym i lodě ruské černomořské flotily. V sevastopolském Kozáckém zálivu bylo ze dvou ruských lodí vyloženo 35 nákladních automobilů Ural a Kamaz a jeden obrněný transportér.

V obci Ščolkine západně od Kerče v sobotu agresivní dav proruských aktivistů podporovaný ruskými vojáky napadl jednotku ukrajinských pohraničníků. Zbili velitele ukrajinské jednotky a zmocnili se zbrojního skladu. Byty ukrajinských důstojníků útočníci vyrabovali a rodiny pod pohrůžkou zastřelení vyhnali na ulici.

Informaci novinářů potvrdilo velení ukrajinských pohraničníků, podle něhož je pohraniční post v obci Ščolkine plně v rukou proruských povstalců. Stanoviště leží asi 70 kilometrů západně od přístavu Kerč,

V krymském správním středisku Simferopolu napadla podle místních médií skupina neoznačených ozbrojenců tým kameramanů americké agentury AP. Novináři chtěli u jedné z restaurací připevnit kameru, která měla v on-line režimu přenášet dění na přilehlém náměstí. Američtí žurnalisté byli označeni za špiony a technika jim byla zabavena. Po dvouhodinovém výslechu byli propuštěni na svobodu.

V Sevastopolu byla podle agentury Unian u jednoho z vojenských objektů napadena skupina zpravodajů ruského časopisu Russkaja planěta. Reportéra Pavla Nikulina neznámí ozbrojenci surově zbili, zraněni byli další čtyři novináři. Pětice Rusů je v nemocničním ošetření.

Polsko na akce ruských vojáků a proruských sil "domobrany" na Krymu reagovalo uzavřením konzulátu v Sevastopolu. Polské ministerstvo zahraničí zároveň vyzvalo polské občany na Krymu, aby poloostrov opustili. Ostatním doporučilo, aby se nevypravovali ani do dalších východních oblastí Ukrajiny, kde žije ruskojazyčné obyvatelstvo.

Česká republika na Krymu diplomatické zastoupení nemá, uzavření konzulátů ve Lvově a Doněcku a honorárního konzulátu v Charkově nechystá, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

"Česká republika má úřad v Kyjevě, Lvově a Doněcku, v tuto chvíli o jejich uzavření neuvažuje," řekla ČTK Grohová. České ministerstvo zahraničí kvůli napjaté situaci na východě Ukrajiny a zejména na Krymu už v minulém týdnu doporučilo občanům zrušit nebo odložit cesty do těchto regionů. Čechům, kteří tam pobývají, radí odjet.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ