Parlament v Kyjevě jedná o amnestii. Opozice se bojí útoku

Zahraničí
29. 1. 2014 11:55
Ukrajinský parlement na mimořádné schůzi.
Ukrajinský parlement na mimořádné schůzi.

Druhým dnem ve středu pokračuje mimořádná schůze ukrajinského parlamentu, který má schválit další ústupky opozici. Zároveň se poprvé sešla ukrajinská vláda v demisi. Její vedení převzal dosavadní vicepremiér Serhij Arbuzov, neboť odstupující ministerský předseda Mykola Azarov odmítl prozatímní vládu řídit. V ukrajinských opozičních kruzích zaznívají obavy, zda se režim nakonec nepokusí řešit vnitropolitickou krizi silou.

Vedení vlády převzal dosavadní vicepremiér Sergej Arbuzov (vlevo), neboť odstupující ministerský předseda Mykola Azarov odmítl prozatímní vládu řídit.Úřadující premiér Arbuzov řekl, že vláda bude pokračovat v dialogu s opozicí při hledání východiska z krize a je "připravena zajistit nezbytné podmínky pro stabilizaci země". Mimo jiné také sdělil, že země počítá s brzkým získáním dalších dvou miliard dolarů (kolem 60 miliard korun) z úvěru ve výši 15 miliard dolarů, který loni Moskva slíbila Kyjevu za odstoupení od podpisu asociační dohody s EU. Doposud Ukrajina obdržela tři miliardy.

V metropoli zatím panuje napjatý klid. Podle ukrajinských médií vládu v demisi u jejího sídla od rána střeží dvě vodní děla a dva obrněné transportéry. Účastníci protestů, které trvají více než dva měsíce, ale v klidu setrvávají v centru města. Čekají na to, až zákonodárný sbor splní další z jejich požadavků a schválí zákon o amnestování zadržených demonstrantů.

Nicméně opozice už dala najevo, že se s tím nemíní spokojit. Hodlá trvat i na vypsání předčasných voleb, jak parlamentních, tak prezidentských.

Jednání parlamentu o amnestii zřejmě nebude tak jednoduché, jak někteří očekávali po úterní demisi premiéra a jeho kabinetu a po zrušení balíku nedemokratických zákonů.
K poslancům dopoledne promluvil první prezident nezávislé Ukrajiny Leonid Kravčuk, který varoval, že země je na pokraji občanské války. Zároveň se nabídl jako garant rozhovorů mezi vládní většinou a opozicí.

Opozice se bojí, že pořádkové síly zaútočí na barikády.Napjatou atmosféru dokumentují informace některých ukrajinských médií, podle nichž se vláda připravuje, že nakonec proti demonstracím přece jen zasáhne silou. Jeden z opozičních předáků Arsenij Jaceňuk v noci na středu prohlásil, že trvá nebezpečí vyhlášení výjimečného stavu. Podle něj kolují informace o tom, že prezident Viktor Janukovyč poslal vojákům prohlášení, v němž poukazuje na nutnost obnovit ústavní pořádek.

Na druhé straně ministerstvo vnitra popřelo informace, které se objevily v některých médií o záměru vlády až sedminásobně rozšířit početní stav zásahových jednotek na 35 tisíc mužů. Nyní je v Kyjevě asi 5000 příslušníků zvláštních jednotek.

Ministerstvo vnitra popřelo, že by chtělo zvýšit počet mužů v zásahových jednotkách.Kromě toho list Kommersant-Ukrajina tvrdí, že má k dispozici vládní návrh zákona, který rozšiřuje pravomoci příslušníků zásahových sil. Mimo jiné jim prý "dává právo použít střelné zbraně k likvidaci masových nepokojů a nelegálních polovojenských formací".

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle nicméně prohlásil, že nynější vývoj v Kyjevě je dobré vykročení, ale až blízká budoucnost ukáže, zda přinese výsledky.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu kvůli ukrajinské krizi telefonovala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho ukrajinskému kolegovi Viktoru Janukovyčovi. Během telefonátů zdůraznila, že je třeba konstruktivní dialog mezi vládou a opozicí. Nesmí se podle ní připustit, aby se situace opět změnila ve spirálu násilí.

Autor: INTERFAX, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ