Už zanedlouho se při vstupu do ruského letadla může cestujícím stát, že jim letušky odeberou alkohol zakoupený na letišti v bezcelním obchodu a vrátí jej až po příletu, aby tak pasažérům zabránili lahve vypít během letu. S novým opatřením počítá návrh ruského ministerstva dopravy, které tak hodlá zamezit incidentům s opilci na palubách.
Ministerstvo argumentuje statistikou polostátních aerolinek Aeroflot, které jen během let 2009 až 2012 zaznamenaly na 1100 incidentů s "opilými výtržníky", což svědčí o ignorování dosavadního zákazu popíjet na palubě jiný alkohol, než jaký nabízejí letušky.
"S cílem zajistit bezpečnost letů se výdej lihovin smí uskutečnit až po ukončení letu," praví se v návrhu, který ještě mají schvalovat ruští zákonodárci.
Ti však hledí na nové opatření spíš skepticky: pasažéři se sklonem k holdování alkoholu se prý opijí ještě na letišti nebo si najdou jiné triky, jak na zákaz vyzrát.
Spotřebitelské organizace zase mají podezření, že nový zákaz pomůže aerolinkám hlavně k prodeji vlastního alkoholu ve vzduchu, kde však platí mnohem vyšší ceny než na zemi.
Každopádně jedna z velkých leteckých společností Transaero se nechala slyšet, že chystaný zákaz vnímá jako civilizované opatření, a ujistila, že s úschovou lahví nebude větší problém než s odevzdáváním kabátů do šatny.
Podle Aeroflotu by však více pomohlo, kdyby zákon raději umožnil zavést "černé seznamy" notorických výtržníků.
Incidenty nejsou nikterak vzácné a pravidelně se objevují v médiích.
Například minulý měsíc byl v Petropavlovsku-Kamčatském zatčen mladík, který ostatním cestujícím v letadle aerolinek S7 před startem tvrdil, že na palubě je bomba; žádná se však potom nenašla.
Předloni se zase jeden poslanec z okolí Petrohradu v letounu do Paříže tak opil, že se popral s palubním personálem. A loni se letoun do Londýna musel vrátit na moskevské letiště poté, co se po startu jedna podnapilá žena jala předvádět erotický tanec.