Šéf bezpečnostního výboru ruské sněmovny Vasilij Piskarjov navrhl obnovit trest smrti pro strůjce teroristických útoků, jakož i pro jejich pomocníky. Reagoval tak na pondělní výbuch v petrohradském metru, který si vyžádal čtrnáct mrtvých a padesátku raněných. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes uvedl, že výbuch v petrohradském metru svědčí o nezbytnosti společného boje proti terorismu.
"Náš zákon je vůči teroristům dost přísný, ale myslím si, že bychom měli posoudit, zda pro tyto kategorie by bylo vhodné vrátit nejvyšší trest," řekl Piskarjov agentuře Interfax, která podotkla, že nejvyšším trestem býval trest smrti.
"Teroristy chytáme, zavíráme do vězení. Nicméně se stává, že je nutné reagovat přísněji," dodal zákonodárce, podle kterého by se nejvyšší trest měl vztahovat na "organizátory teroristických útoků, jejich pomocníky a podněcovatele".
V Rusku nebyl trest smrti zrušen, ale neuplatňuje se od roku 1996, kdy se země vstoupila do Rady Evropy, a alternativou se stalo doživotí. Ministerstvo spravedlnosti předloni uvedlo, že obnovit trest smrti není ani v případě teroristů možné vzhledem k "definitivnímu rozhodnutí" ústavního soudu. Ten v listopadu 2009 prodloužil moratorium ohledně neuplatňování hrdelního trestu až do chvíle, kdy parlament ratifikuje protokol o zrušení trestu smrti. Přesto se v zemi pravidelně ozývá volání různých politických sil po obnovení trestu smrti, podotkl Interfax.
Nutný boj
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov také uvedl, že výbuch v petrohradském metru svědčí o nezbytnosti společného boje proti terorismu. Jako "cynické a podlé" Lavrov odmítl úvahy, že atentát byl pomstou za ruské tažení v Sýrii. Kreml ujistil, že kvůli atentátu Rusko neoslabí boj proti terorismu.
"Jsem přesvědčen, že to znovu vypovídá o nezbytnosti společné práce v odporu proti tomuto celosvětovému zlu," řekl Lavrov podle agentury RIA Novosti před schůzkou se svým protějškem ze středoasijského Kyrgyzstánu. Lavrov také vyjádřil uznání kolegům za projevenou solidaritu.
"Samozřejmě že jsme tuto otázku posuzovali," odpověděl šéf kyrgyzské diplomacie Erlan Abdyldajev na dotaz, zda na pořad jednání přišlo i to, že útok v metru podle kyrgyzské rozvědky nejspíše spáchal rodák z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím Akbardžon Džalilov.
Ruské úřady dosud tuto verzi nepotvrdily. Vyšetřovatelé uvedli, že zjistili identitu sebevražedného útočníka, ale že ji zatím v zájmu dalšího vyšetřování nezveřejní.
"Terorismus nemá národnost. Je nepřípustné snažit se najít nějakou souvislost této události s původem člověka a jeho náboženským vyznáním. Terorismus je zločin proti celému lidstvu a proti všem náboženstvím," zdůraznil Lavrov.
Kreml slíbil, že kvůli atentátu v Petrohradu neoslabí boj proti terorismu. "Naprosto to neznamená, že zeslábne boj s tímto zrůdným zlem," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov s tím, že je dobře znám odhodlaný přístup Ruska k tomuto problému. Současně připomněl, že žádná země na světě nedokázala sama terorismus porazit ani žádný stát není pojištěn před teroristickými útoky.