Pohřeb posledního banderovce navštívily tisíce
12.09.2007 15:49
Tisíce truchlících přišly v úterý vyjádřit úctu poslednímu z vůdců ukrajinského válečného odboje. Vasil Kuk, který bojoval jak proti Rudé armádě, tak proti wehrmachtu skonal ve čtyřiadevadesáti letech.
Vasil Kuk velel od roku 1950 do roku 1954 Ukrajinské povstalecké armádě (Ukrayins'ka Povstans'ka Armiya, UPA), bojoval za samostatnou Ukrajinu ještě dlouho po skončení druhé světové války a vyhýbal se zadržení sovětskými silami (viz TÝDEN 48/06).
Tisíce obyvatel Lvova se připojilo ke starým nacionalistům, kteří procházeli okolo rakve v katedrále svatého Jiří. Po straně visela modrožlutá vlajka Ukrajiny vedle rudočerné standarty UPA.
Kukovo tělo bylo později převezeno z katedrály, která je hlavním sídlem šestimilionové odnože katolické církve, do vesnice Krasne, odkud pocházel.
UPA vznikla v roce 1942 ve Volyni a v době své největší slávy měla na 100 tisíc vojáků. Všechny spojovala nenávist k Sovětům, kteří získali území po zániku Polska v roce 1939. Nacionalistické řady notně prořídly po komunistických represích a bylo logické, že se přidají na stranu nacistické třetí říše.
Po válce se Stalin začal lidem z UPA pod vedením Stepana Bandery mstít. Členství v UPA byl kriminální čin a sovětské orgány štvaly banderovce jako zvěř. Samotný Bandera byl otráven agentem KGB v německém exilu v roce 1959.
Kuk převzal organizaci po válečném vůdci Romanu Šuchevičovi, kterého Sověti zabili v potyčce u Lvova v roce 1950. O čtyři roky později on sám padl do léčky a byl zajat na severozápadní Ukrajině.
Dostal šest let vězení a nad jeho hlavou se kývala oprátka, ale měl štěstí. Stal se figurkou jednoho z tahů sovětského vůdce Nikity Chruščova, který si myslel, že jeho poprava by pouze zvýšila aktivitu ukrajinských nacionalistů.
Později se mimo Ukrajinu stal zastáncem smíření se sovětskou nadvládou.
Na rozdíl od Ruska, kde se při oslavách vítězství ve válce všichni lidé spojí, Ukrajinu ceremonie stále hluboce rozdělují. Veškeré pokusy uznat vojáky UPA jako válečné bojovníky se setkávají s tuhým odporem vysloužilců z Rudé armády.
Prezident Juščenko, dlouhodobý zastánce uznání banderovců, o Kukovi řekl, že je „pravým ztělesněním ukrajinské vize".
Jeho politický rival Janukovič, původem z východní Ukrajiny, sice uznal, že Kuk byl uctěn, ale podle agentury Reuters řekl: „Historie nesmí být přepsána."
Na fotografii: (1) Vasil Kuk, nedatováno; (2) Vysloužilci z UPA ve Lvově, 2005
FOTO: (1) peoples.ru, (2) day.kiev.ua
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.