Ruská policie zasáhla proti opozičnímu pochodu ve městě Nižnij Novgorod. Podle upřesněných odhadů organizátorů pozatýkala a zbila desítky účastníků. Nepovolený "Pochod těch, kteří nesouhlasí" vlastně ani nezačal, policisté a policejní těžkooděnci zablokovali centrum města a na ústřední náměstí nebyl nikdo vpuštěn.
Několik desítek demonstrantů, kterým se na náměstí podařilo proniknout, vytlačily vzápětí stovky policejních těžkooděnců, zatímco nad místem kroužila policejní helikoptéra a tlampače varovaly, že zatčen bude kdokoliv, kdo by se nepovoleného shromáždění zúčastnil. "Fašisté," volali demonstranti.
Mluvčí místní policie Alexander Gorbatov uvedl, že za účast na nepovoleném shromáždění byly zadrženy tři desítky lidí, včetně čtyř či pěti organizátorů. Ale podle opoziční aktivistky Natalie Morarové policie vytáhla z vlaků a autobusů stovky lidí, směřujících na demonstraci.
"Svědčí to o tom, že úřady se bojí lidí," řekla agentuře AFP místní organizátorka Oxana Chelyševová. "Tady nebyli žádní extremisté, ale lidé, kteří si jen přáli být vyslyšeni."
Sobotní protestní pochod měl být třetí akcí opozice sdružené okolo platformy Jiné Rusko po podobných demonstracích loni na podzim v Moskvě a letos v Petrohradě. Petrohradskou demonstraci považují protikremelská opoziční hnutí i přes její rozehnání policií za úspěšnou. Do ulic tehdy vyšlo asi šest tisíc lidí.
Cílem všech protestů je vyjádřit nespokojenost se současnou politikou Kremlu, v Nižním Novgorodu se ale dnes oficiálně mělo protestovat proti zdražování nájemného a bourání historických památek.
Pochod městským centrem úřady zakázaly už před dvěma týdny s tím, že ve středu města se bude konat trh tradičních řemesel. Opozice neuspěla u soudu s odvoláním. Kromě toho v městských ulicích začaly náhle v pátek rozsáhlé opravy vozovek. Opozičním hnutím bylo jako alternativa nabídnuto náměstí na vzdáleném sídlišti, to však ale organizátoři odmítli a prohlásili, že radnice bude mít "mezinárodní ostudu", protože celý svět uvidí, jak v Nižním Novgorodu bijí demonstranty.
Státem kontrolované televizní stanice se o opozičním pochodu nezmínily ani slovem po celý den. Zástupce místního gubernátora Sergej Potapov organizátory obvinil, že demonstrace jim byla jen záminkou, jak získat peníze ze Západu. Pořadatelé nařčení popřeli.
Mnozí z organizátorů sobotní akce ale byli zatčeni už ráno, několik hodin před samotným zahájením demonstrace. Moskevský rozhlas Echo Moskvy například oznámil, že jeden z místních opozičních představitelů byl milicionáři od rána držen ve vlastním bytě bez možnosti jej opustit.
Na novgorodském nádraží policisté v civilu i v uniformách kontrolovali přijíždějící osoby a ptali se jich na důvody návštěvy města. Zadrženy byly desítky lidí, mnozí známí aktivisté se do města ani nedostali, zatčeni byli po cestě.
V samotném centru na náměstí Gorkého uspořádala milice podle rozhlasové stanice Svoboda skutečné manévry. Mezi zadrženými byli i někteří novináři, včetně zahraničních reportérů. Ti však už byli po prověření dokumentů propuštěni.
Mezi zatčenými jsou podle Morarové i dva z organizátorů, které úřady údajně podezřívají z teroristických aktivit. Ve vazbě skončila také Marina Litvinovičová, blízká spolupracovnice Garriho Kasparova, bývalého světového šampiona v šachu a současného tvrdého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.
Podobné pochody se mají v příštích týdnech uskutečnit znovu v Petrohradu i Moskvě. Kreml na opoziční demonstrace odpovídá varováním před nebezpečím extremismu a rozpoutáním nové revoluce a obviňuje opoziční aktivisty, že jsou prý placeni ze zahraničí, které se vměšuje do ruských záležitostí.
Foto: AP