Ruské volby nepřinesly nic neočekávaného. Vladimir Putin drtivě obhájil svůj mandát a jeho volební výsledek mu zajistil dalších šest let v čele Ruska. Jaké budou jeho další kroky a na co se ruský prezident pravděpodobně zaměří? Na otázky ohledně ruského lídra odpovídal v rozhovoru pro TÝDEN.CZ politolog Jan Kubáček.
Co si myslíte o znovuzvolení Vladimira Putina do čela Ruska?
Nedá se říct, že by se to neočekávalo. Pravdou ale je, že získal výrazně silný mandát, a to i v situaci, že se jednalo o jeho druhou kandidaturu. Většinou přece jen platí, že politici, kteří obhajují svůj mandát, tak podpora u lidí většinou klesá. V případě Vladimira Putina je vidět, že ač nechodil do debat, nenechal nic náhodě. Rusy i tak dokázal oslovit a zmobilizovat je k volební účasti. Zejména se zaměřil na mladé a váhavé Rusy.
Co jeho vítězství pro Rusko znamená?
Zejména to, že se bude nadále pokračovat v dosavadní politice. Podle mě nebude docházet k nějakým zásadním změnám. Největším tématem pro Putina bude hlavně hledání jeho budoucího nástupce. Ten by měl garantovat, že bude pokračovat v jeho politice, převezme ruskou administrativu a zároveň mu zaručí nedotknutelnost.
Dají se předpokládat v novém funkčním období nějaké výrazné politické a ekonomické změny?
Upřímně řečeno, nemyslím si. Putin se bude snažit dále stabilizovat systém, který nastavil, co se týče zahraniční politiky, ta rovněž nebude nějak zásadně odlišná.
Jak to myslíte?
Tím chci říct, že tam bude nějaké aktivní vystupování v mezinárodních vztazích zejména v oblastech, kde se v podstatě bojuje o vliv. Typickou ukázkou je třeba Sýrie. Co se týče vztahů s Ukrajinou, tam se podle mě nic nezmění.
Putin byl do prezidentského úřadu zvolen podruhé, a to tedy znamená, že již v dalších volbách kandidovat nemůže. Co si myslíte, že Rusko čeká, až opustí prezidentský úřad?
To je těžké odhadnout. Otázkou také je, jestli se mu, jak jsem již zmiňoval, podaří najít vhodného nástupce, skrze nějž se mu podaří ruského obra "zabetonovat", aby opravdu byl silným obrem, nebo to bude jen obrana hliněných nohou. Rusko se potřebuje rozkročit i do dalších ekonomických komodit, prostě nemůže být jen státem, který tiše doufá, že bude vysoká cena ropy, nerostů a vývozního kapitálu. Země potřebuje mnohem víc, hlavně investovat do sebe a do rozvoje ekonomiky.
V současné době je lídr Ruska v politice již 18 let. Jak se podle vás dokázal tak dlouho udržet, když vezmeme v potaz, že ruská politika je hodně ostrá?
Domnívám se, že je to zejména tím, že v podstatě zvládl tři důležité faktory. Dokázal se domluvit s elitami a s klíčovými představiteli sil jak v ekonomice a byrokracii, a tím zajistil soužití a klid zbraní. A to i v situacích, kdy několikrát proměňoval charakter moci. Putin převzal extrémně decentralizovanou zemi, fakticky ty jednotlivé části žily svým životem a on je postupně začal centralizovat.
Samozřejmě dalším zásadním faktorem bylo to, že se mu podařilo komunikovat se širokými masami lidí. A to hlavně tím, že jim zajistil lepší životní úroveň, pravidelný plat a důchody. Rovněž se postaral o to, aby nepropadával rubl, a že obecně stát začal v elementárních věcech fungovat. To byl podle mě klíčový předpoklad a s tím samozřejmě ruku v ruce šlo posilování Ruska.
Z toho důvodu má tedy velkou podporu u lidí?
Bezesporu. Jeho vláda přinesla období stability. Rusko se začalo zvedat, a to jak ekonomicky, tak i vnitřně. Zároveň lidé získali viditelného politika, který se nebál rozhodovat a žil politikou. Pro Rusy to byla výrazná změna, protože připomeňme si až tragikomický konec předchozího prezidenta Borise Jelcina. Po jeho vládě nastoupil Putin a najednou lidé měli prezidenta, který byl naprosto z jiného těsta.
Kdyby Alexej Navalnyj mohl kandidovat, myslíte, že by jeho účast mohla ovlivnit výsledek voleb?
Nemyslím si. Ale domnívám se, že by z něj mohl vyrůst výrazný kandidát do následných parlamentních voleb.
Proč?
Protože by se mu mohlo dařit sjednotit opozici proti Putinovi, což by pro něj bylo samozřejmě nepříjemné.
Všude se hovoří o tom, že ruské prezidentské volby byly zmanipulovány. Co si o tom myslíte? Mohlo to nějak výrazně ovlivnit výsledek voleb?
Nedovedu si představit, že by se daly zmanipulovat v celku, na to je Rusko obrovskou zemí a nutno dodat, že by to zbytečně blamovalo před zahraničím. Nedělám si iluze, že v některých volebních místnostech a lokalitách došlo k úpravě výsledků. To se dělo v Rusku i v minulosti, ale nemyslím si, že by ten výsledek byl celkově cinknutý. Putin tohle nemá zapotřebí, on věděl, že vyhraje. Jemu šlo jen o to, jakým procentem.