Ukrajinský prezident Petro Porošenko doufá, že ve Washingtonu získá pro svou zemi "zvláštní postavení" spojence Spojených států, i když Ukrajina není členem Severoatlantické aliance. V Kyjevě dnes také prohlásil, že Ukrajině by neměla být uzavřena cesta ke členství v Evropské unii, a obhajoval chystané "zvláštní postavení" povstaleckých území, dohodnuté v rámci příměří na východě Ukrajiny.
"Za několik dnů se vydám do Spojených států, na důležité schůzky v Kongresu a s americkým prezidentem. Doufáme, že v brzké budoucnosti získáme zvláštní spojenecké postavení pro nečlena NATO," řekl Porošenko. Ukrajincům jde o postavení, jakému se už těší Austrálie, Izrael, Egypt či Jižní Korea, a které dovoluje zejména dodávky vyspělých zbraní a výměnu špionážních informací.
Porošenko během svého vystoupení na kyjevské konferenci také ohlásil, že v úterý by měl ukrajinský parlament ratifikovat "historickou" dohodu o přidružení k Evropské unii, budící nevoli Moskvy.
Právě spory o tuto dohodu vedly v Kyjevě ke svržení proruského režimu vzešlého z voleb a nastolení prozápadní vlády.
"Ukrajinský národ čelí jedné z nejtěžších zkoušek, aby si vydobyl právo být Evropany," řekl v narážce na konflikt na východě země, který už stál životy více než tří tisíc Ukrajinců. "Zdá se mi, že by bylo prostě nezdvořilé neposkytnout nám perspektivu členství (v EU)," prohlásil Porošenko v souvislosti se zaváděním reforem, které mají během příštích pěti šesti let změnit Ukrajinu podle evropského vzoru v demokratičtější a svobodnější zemi.
"Jsem naprosto přesvědčen, že naše úsilí bude mít úspěch," zdůraznil za potlesku přítomných.
Věří rovněž, že Krym, anektovaný Ruskem, se jednou vrátí k Ukrajině, a to "nikoli nevyhnutelně vojenskými prostředky".
Prezident také ujišťoval skeptiky, že chystané udělení "dočasného zvláštního postavení" územím, které na východě Ukrajiny ovládli proruští vzbouřenci, nijak neohrozí územní celistvost a nezávislost celé země.
"Krizi nelze vojensky vyřešit. Potřebujeme decentralizaci moci," řekl.
Avšak dodal, že tato decentralizace moci od ústředních orgánů k místním nepřekročí rámec, jaký je prý obvyklý například v Polsku. Klíčové otázky zahraniční politiky, bezpečnosti či armády zůstanou v rukou Kyjeva. Zdůraznil také důležitost uspořádat v rámci urovnání konfliktu místní volby.