Ukrajina
Povstalci oznámili dobytí Debalceve, Kyjev to popírá
17.02.2015 12:50 Aktualizováno 17.02. 13:44
Ukrajinští povstalci oznámili dobytí strategického města Debalceve, které v posledních hodinách nepřetržitě ostřelovali navzdory příměří dohodnutému minulý týden. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na zdroj z povstaleckého velení. Většina města, které leží na klíčové železniční trati mezi Doněckem a Luhanskem, je prý pod kontrolou vzbouřenců, kteří nyní Debalceve "dočišťují". Kyjev dobytí města popírá. Ukrajina podle poradce ukrajinského prezidenta Jurije Birjukova nyní jedná s USA o dodávkách zbraní a sestavila už seznam svých požadavků.
Ukrajinská armáda v informaci o stavu příměří uvedla, že Debalceve bylo celou noc vystaveno dělostřelecké palbě vzbouřenců, kteří obsadili okolní návrší. Samotné město je prý s výjimkou železničního nádraží v rukou vládních vojsk. Nezávislé informace z Debalceve k dispozici nejsou, misi evropských pozorovatelů separatisté do města nepustili.
"Dobyli jsme městskou policejní stanici a železniční nádraží. Větší část města, včetně administrativních budov a strategických objektů, je pod kontrolou lidové republiky," tvrdí zdroj Interfaxu.
Za "nekorektní" označil tento zdroj tvrzení, že povstalci porušují příměří dojednané minulý čtvrtek na summitu v běloruském Minsku. "Od začátku jsme upozorňovali, že režim zastavení palby se tohoto území netýká. Příměří porušil Kyjev, když v pondělí ostřeloval doněcké letiště a Horlivku," uvedl zdroj ruské agentury.
Formulace povstaleckého "ministerstva obrany" o situaci v Debalceve je opatrnější. "Povstalecká vojska kontrolují nádraží a východní okraj města. Větší část Debalceve pod naší kontrolou není," citovala ministerské komuniké povstalecká agentura DAN.Povstalci ráno oznámili, že noc se obešla bez incidentů. Poslední přestřelka se prý odehrála krátce po půlnoci SEČ u obce Kirovske v Doněcké oblasti, poté už byl na bojové linii klid. Žádné ostřelování nezaznamenala ani doněcká radnice.
Podle tiskové zprávy velení ukrajinské protipovstalecké operace však vzbouřenci i v noci pokračovali v intenzivních útocích na Debalceve. Na město a okolní obce podle Kyjeva vzbouřenci pálili z raketometů Grad. Čtyřikrát prý separatisté porušili příměří i v Luhanské oblasti. Ztráty na životech hlášeny nejsou.
V noci na dnešek vypršel termín, kdy měly obě bojující strany zahájit odsun těžké bojové techniky z fronty. Podle shodných zpráv ukrajinského i ruského tisku ale nebyly zaznamenány žádné známky pohybu vojsk. Obě strany se vzájemně obviňují z porušování minských mírových dohod a tvrdí, že s odsunem začnou až souběžně s protivníkem.
Luhanští povstalci se drží ustanovení minských dohod, od pondělí z fronty stahují těžkou vojenskou techniku a jsou připraveni k výměně zajatců. Ruské agentuře TASS to dnes řekl vůdce luhanských vzbouřenců Igor Plotnickij. Podle protokolu ze summitu v Minsku z minulého týdne mělo stahování začít nejpozději v noci na dnešek.
"Stahování těžkých zbraní jsme začali už v pondělí, naše tanky a děla odjíždějí. Stejný krok nyní očekáváme od Ukrajiny," řekl Plotnickij. Ukrajinská armáda se podle něj snaží těžké zbraně z fronty stáhnout, dobrovolnické ukrajinské provládní prapory se ale podle Plotnického chovají přesně opačně.
Vedení luhanských opolčenců je rovněž připraveno k výměně zajatců podle pravidla "všichni za všechny," řekl dále Plotnickij. "Zajatce jsme nikdy nedrželi, vždy jsme byli ochotni k výměně. Odevzdáme je i nyní," konstatoval povstalecký vůdce. Zajaté ukrajinské vojáky prý povstalci internovali "v civilizovaných podmínkách". O jejich počtu se Plotnickij nezmínil.
Plotnickij rovněž zopakoval tvrzení separatistů ze sousední Doněcké oblasti o tom, že strategické město Debalceve přechází pod kontrolu proruských ozbrojenců. "Sevření je dokončeno, Ukrajina to jen nechce a nemůže přiznat. Máme právo sami rozhodovat, co a jak se tam bude dít," konstatoval. Město, které leží v Doněcké oblasti u hranic s Luhanskou oblastí, podle agentury Interfax ovládají vzbouřenci už z 80 procent.
Pošlou USA zbraně Kyjevu?
Ukrajina nyní jedná s USA o dodávkách zbraní a sestavila už seznam svých požadavků. V Kyjevě to ukrajinské televizi řekl poradce ukrajinského prezidenta Jurij Birjukov. Rozhodnutí o dodávkách v Bílém domě ještě nepadlo, ale jednání pokračují, uvedl poradce.
Spojené státy stejně jako evropské mocnosti sledují vývoj na východě Ukrajiny, kde mělo po summitu z minulého týdne zavládnout příměří. Právě na jeho průběhu podle amerických médií závisí osud případných zbrojních dodávek USA na Ukrajinu. Pentagon zatím Kyjevu dodává jiný vojenský materiál, například ošacení nebo osobní ochranné prostředky.
"Jedná se pořád, a to i na úrovni ministrů obrany," prohlásil v ukrajinské televizi Birjukov. Nedávno podle něj ukrajinská vláda odeslala do Washingtonu seznam svých požadavků. "Jde o obrněnou techniku a zbraně," upřesnil Birjukov. Zásilka by byla financována z tříleté americké půjčky ve výši 350 milionů dolarů (8,5 miliardy korun), možná je prý i další miliarda dolarů.
"Američané naše požadavky kategoricky neodmítají. Říkají, že v Bílém domě ještě nepadlo rozhodnutí. Než se tak stane, zvou nás k jednání. Proto diskuse pokračují," řekl Birjukov.
Zbrojní dodávky Ukrajině rozšiřuje Británie, informují ukrajinská média. Podle zpravodajského serveru Cenzor na frontu v minulých dnech dorazila první desítka britských obrněných transportérů Saxon, které Kyjev dostal z Londýna. Transportéry prošly rekonstrukcí a byly vyzbrojeny palebnými prostředky ukrajinské výroby, uvedl Cenzor.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.