Požáry v Rusku zvyšují počet <span>pijanů i sebevrahů</span>

Zahraničí
18. 8. 2010 12:35
Ne! Věčný boj Rusů s alkoholem.
Ne! Věčný boj Rusů s alkoholem.

Letní pohroma veder a smogu z požárů, která postihla Rusko, si podle lékařů ještě vybere dodatečnou daň v podobě vyššího počtu sebevražd i alkoholismu. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že vypracovalo zvláštní preventivní program pro postižené vedry, smogem a požáry. Třetina Rusů tvrdí, že žár pocítili na svém zdraví.

"Vedro postihlo všechny orgány, včetně dýchacích a endokrinních systémů. Můžeme očekávat zvýšený výskyt případů cukrovky, sebevražd a alkoholových psychóz," varoval Boris Revič, expert na prognózu zdraví obyvatelstva jednoho z ústavů Ruské akademie věd.

Oficiální údaje dosud chybějí. Alkoholismus však před časem prezident Dmitrij Medveděv označil za národní pohromu. I v počtu sebevražd patří Rusku jedno z předních míst na světě; podle dostupných údajů vlastní rukou odchází ze světa 29 ze 100 tisíc Rusů. Asi 60 procent sebevražd se páchá pod vlivem alkoholu.

Ne! Věčný boj Rusů s alkoholem.Podle odhadů žije v oblastech zasažených dýmem z požárů na 30 milionů lidí.

Smog a vedra se podle Reviče podepsaly na všech, zvláště na těhotných ženách a dětech, které trpí dýchacími potížemi a alergiemi. Podle hlavního petrohradského toxikologa Georgije Livanova dým z požárů mohl obsahovat i škodlivé pesticidy, jimiž se ošetřovaly lesy.

V plamenech zahynulo více než 50 lidí, ale bilance nezahrnuje všechny oběti. Pod tlakem pověstí o přeplněných márnicích moskevské úřady připustily, že se v červenci úmrtnost v metropoli zvýšila o 150 procent a poslední dobou vzrostla na dvojnásobek.

"Normálně každý den umírá 360-380 lidí, nyní okolo 700," připustil šéf zdravotního odboru moskevské radnice Andrej Selcovskij.

Konsternovaná ministryně zdravotnictví Taťjana Golikovová vzápětí žádala objasnění. Poslední trendy, kdy porodnost opět převyšuje úmrtnost, slouží vládě i jako argument o překonání krize a důvěře Rusů v budoucnost. Demografové jej vysvětlují spíše tím, že dospěly silnější ročníky.

"Kolik těhotných žen žije v Moskvě, Rjazani a Tveru a nakolik smog mohl poškodit plod? Kolik lidí zemřelo vinou smogu? Kolik lidí v příštích deseti až dvaceti letech zemře na rakovinu plic a další potíže, protože po tři týdny dýchali jedovatý kouř?" vybízí úřady k odpovědím komentátorka Julija Latyninová, proslulá sžíravou kritikou režimu.

Rus u spálených trosek svého domu.Podle průzkumu vládního střediska VCIOM pocítilo 72 procent dotázaných negativní vliv veder a velice špatně se cítí více než třetina lidí, hlavně ženy a starší lidé z Moskvy a Petrohradu. Ani ne čtvrtina dotázaných, hlavně mladí Sibiřané, tvrdí, že se vedra na jejich zdraví nepodepsala.

Kouř z požárů byl dnes opět cítit v některých čtvrtích Moskvy, z níž opět odjel na dovolenou starosta Jurij Lužkov. Ještě dříve nechal zrušit slavnostní ceremonie k zářijovému Dni města a nařídil ušetřené peníze převést na sociální a zdravotní účely.

Ministerstvo zdravotnictví chystá pro postižené preventivní prohlídky ve státních zdravotnických střediscích a mobilní skupiny odborníků vyjedou přímo za lidmi, kteří v požárech přišli o střechu nad hlavou. "Střetli jsme se s anomálními podnebními podmínkami. Za těchto podmínek mohou být postiženi i zdraví lidé. Bohužel praxe ukázala, že systém prevence nefunguje efektivně ve všech regionech," prohlásila Golikovová.

Rusko by však podle expertů potřebovalo pro vedra i speciální plán, jaký například vypracovaly francouzské úřady po vražedném létu 2003 s 15 tisíci oběťmi. Pro začátek by bylo záhodno vybavit alespoň porodnice a operační sály klimatizací. Podle médií je takový vývoj pravděpodobný, i když vybavení všech 22 tisíc zdravotnických zařízení klimatizacemi by vyšlo na asi 440 milionů dolarů (skoro 8,5 miliardy Kč).

Moskva se už týdny dusí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Wikipedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ