Pře s Japonskem. Medveděv navštívil Kurilské ostrovy

Zahraničí
1. 11. 2010 11:11
Během čtyř hodin na ostrově se prezident setkal i s učitelkami mateřské školy.
Během čtyř hodin na ostrově se prezident setkal i s učitelkami mateřské školy.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv navštívil Kurilské ostrovy. Stal se tak prvním čelným ruským představitelem, který byl na jednom z ostrovů, které si nárokuje Rusko i Japonsko. Tokio návštěvu ostře odsoudilo, načež Rusko reagovalo prohlášením, že postoj Japonska nechápe.

Japonsko předalo velvyslanci Ruska v Tokiu oficiální ostrý protest proti návštěvě. Podle agentury RIA Novosti ambasador řekl, že jde o vnitřní záležitost Ruska, která nemá se zahraniční politikou nic společného. Agentura Interfax napsala, že Rusko rozčílení Japonska nechápe. "Nechápeme japonskou reakci. Postoj Ruska je pořád stejný a nijak se nezměnil," uvedla agentura s odvoláním na nejmenovaný zdroj na ruském ministerstvu zahraničí.

Medveděv zavítal na ostrov Kunaširi krátce před cestou do Japonska na summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v polovině listopadu.

Japonský premiér Naoto Kan zdůraznil, že ostrovy jsou součástí japonského území a že tamní návštěva Medveděva je velmi politováníhodná.

Čtyři jihokurilské ostrovy, které mají strategickou polohu, Rusové obsadili 18. srpna 1945, tři dny po oznámení japonské kapitulace ve druhé světové válce. Japonci stále trvají na tom, že jde o jejich území. Konflikt už 65 let blokuje formální uzavření rusko-japonské mírové dohody.

Ruský prezident strávil na ostrově čtyři hodiny, během kterých se setkal s obyvateli a prohlédl si několik rozestavených a dalších objektů, uvedla agentura AFP s odvoláním na ruské zdroje. Medveděv před cestou na Kurily prohlásil, že Kurilské ostrovy považuje za "velmi významnou oblast Ruska".

Japonská vláda hned po zářijovém oznámení plánované cesty Medveděva protestovala a vyzvala ho, aby ji zrušil. Moskva kritiku odmítla s tím, že považuje za nemístné a nepřijatelné jakékoli rady Tokia adresované ruskému prezidentovi ohledně tras jeho budoucích cest po území Ruska.

Evropský parlament přijal v roce 2005 rezoluci, ve které vyzval Rusko, aby ostrovy vrátilo Japonsku.

Po Japonsku zase Čína požaduje souostroví Senosku/Tiao-jü-tchaj, od září se vzájemné vztahy výrazně zhoršily, když tam japonská stráž zadržela čínské rybáře.

Autor: Reuters, - red -, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Žádný Měsíc nebo Mars. Trump mění vedení NASA a škrtá rozpočet

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ