Drtivá většina Rusů, 93 procent, schvaluje připojení poloostrova Krym k Rusku a jen čtyři procenta se stavějí k tomuto kroku negativně. Vyplývá to z průzkumu ruské státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM, jehož výsledky dnes zveřejnila tisková agentura Interfax.
Podle 89 procent Rusů je Krym součástí Ruska, pouze sedm procent zastává opačný názor. Většina dotázaných argumentovala tím, že Krym byl "historicky ruským územím" až do roku 1954, kdy jej sovětský vůdce Nikita Chruščov předal Ukrajině, jakož i tím, že většinu obyvatel poloostrova tvoří Rusové.
Průzkum se uskutečnil předminulý víkend, kdy se skoro 97 procent účastníků referenda na Krymu vyslovilo pro připojení poloostrova k Rusku; podle krymských úřadů v něm přišlo hlasovat 83 procent oprávněných voličů.
Po referendu následovalo vyhlášení nezávislosti a připojení k Rusku.
Ještě dříve poloostrov fakticky ovládli ruští vojáci.
Za jejich asistence se odehrálo i nastolení nové krymské vlády odmítající nový ukrajinský režim. Státní symboly Krymu a Sevastopolu se dnes objevily v galerii vlajek Rady federace, horní komoře ruského parlamentu, v Moskvě.
Americký prezident Barack Obama ani ve světle nynější krymské krize nepovažuje Evropu za kolbiště mezi Východem a Západem. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru pro nizozemský list de Volkskrant. Deník interview zveřejnil dnes před začátkem haagského summitu o jaderném odzbrojení, kterého se Obama účastní.
Nizozemí a jeho vláda se v nynější krizi kolem Ukrajiny chovají velmi zdrženlivě. Nizozemským politikům se proto v některých komentářích začalo říkat "mlčící Holanďané". Holandsko spojují s Ruskem rozsáhlé hospodářské kontakty.
V rozhovoru pro Volkskrant Obama řekl, že jeho poselstvím evropským vůdcům je to, že Putin si musí uvědomit hospodářské a politické následky svého počínání na Ukrajině. Pokud bude Rusko pokračovat ve vyhrocování tamní situace, musí být Západ připraven rozšířit dosavadní sankce, které již Spojené státy a Evropská unie na vybrané ruské a krymské představitele uvalily.
Šéf Bílého domu přitom připouští, že opatření, kterými Západ Moskvě hrozí, mohou mít celosvětové dopady.
Rusko v uplynulém týdnu po vojenské záboru Krymu na počátku března oficiálně dokončilo připojení tohoto autonomního ukrajinského poloostrova k Ruské federaci. Postup Moskvy vyvolal odpor Západu. Řada unijních představitelů se ale kvůli ekonomické a energetické závislosti na Rusku obává vlivu protiruských sankcí na evropské hospodářství.