Komunální volby v Rusku, které se konaly v neděli, provází další skandál. Reportéři agentury Reuters zaznamenali několik podvodů. Sčítací komise napočítala podstatně více hlasovacích lístků, než kolik lidí skutečně přišlo volit. Hlasy opakovaně také dával speciální kontrolor ze strany Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina. Informaci uvedla agentura Reuters.
Již v osm hodin, kdy se otevřely dveře do volebních místností, stáli reportéři agentury Reuters a sledovali dění kolem sebe. Během hlasování byli však svědky nečekaných událostí. Největší nesrovnalosti však zaznamenali reportéři ve volební místnosti číslo 333 v ruském Vladikavkazu.
Jeden muž, který o sobě tvrdil, že je volebním pozorovatelem Spojeného Ruska, se několikrát k volebním urnám přiblížil a před zraky všech zúčastněných vkládal do urny lístky, jako by se nechumelilo.
"Pro Spojené Rusko musíme zajistit 85 procent. Pokud tomu tak nebude, car nám přestane dávat peníze," vysvětlil své počínání Sergej Ljutikov reportérům. A tak tomu bylo po celou dobu. Reportéři zaznamenali, že muž do urny vhodil lístky snad desetkrát za sebou - a nikdo k tomu nic neřekl. Kolik lístků ve skutečnosti do urny vhodil, se zjistit nepodařilo.
Předsedkyně komise pro volební místnost čísla 333 Jelena Chadonová jen pokrčila rameny. "Nemám k tomu nic, co bych řekla. Nic jsem neviděla."
Ukazoval jim doklady
Ljutikov se před reportéry nijak neskrýval, naopak jim nadšeně ukazoval svůj cestovní pas. Co se ale týkalo videozáznamů, vyhrožoval, že jim poničí mobilní telefony, pokud záznam nevymažou.
Mezi další - a největší - podivnosti se řadí oficiální vyhlášení výsledků. Reportéři z agentury Reuters totiž zaznamenali ve volební místnosti číslo 333 pouhých 256 voličů. Při oficiálním vyhlášení výsledků však komise uvedla, že hlas odevzdalo 1331 lidí, v úterý pak údaj upravila na 1867. To je více jak sedmkrát vyšší počet voličů, než spočetla agentura Reuters. Strana tak získala 73 procent hlasů.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nebyl o moc sdílnější a podobně jako Chadonová uvedl, že se nikdo žádného podvodu nedopustil. "Celkově nikdo nemá pochybnosti o legitimitě voleb nebo jiné pochyby. A to jak pozorovatelé, tak ani novináři. Pravděpodobně se pár incidentů odehrálo. Koneckonců, jsme velká země," uvedl v prohlášení. Předsedkyně centrální volební komise Ella Pamfilová na tiskové konferenci uvedla, že všechny podezřelé a nahlášené případy o podvodech budou prošetřeny.
Porušení pravidel
Nevládní organizace Golos, jejíž dobrovolníci monitorovali hlasování ve 36 regionech, v pondělí upozornila na 825 případů, kdy byla volební pravidla porušena. Nejčastěji šlo o umělé zvyšování účasti či opakované hlasování. Podle organizace to však byly v porovnání s dosavadními zkušenostmi relativně regulérní volby.
Komunální volby jsou tak brány jako jedny z posledních testů před prezidentskými volbami, které se v Rusku odehrají příští rok na jaře. Hlavním kandidátem a favoritem je právě Vladimir Putin. Mnoho voličů mu připisuje obnovení národní hrdosti. I přesto, že se o něm takto mluví, sám Putin ještě dosud nezveřejnil oficiální záměr kandidovat.
Jeho velkým konkurentem byl Alexej Navalnyj, který se však voleb účastnit nemůže. Navalnyj byl totiž letos v únoru odsouzen k pětiletému trestu za krádeže v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek je pravomocný.
Co se týče samotných voleb, účast byla velmi nízká. Přišlo pouhých 15 procent voličů. Podle dosavadních celostátních výsledků se ukazuje, že Jednotné Rusko nejspíše zvítězí. Strana totiž pravděpodobně získá posty všech šestnácti gubernátorů, o které se v neděli hlasovalo.