Prokremelská mládež ztrácí <span>význam i peníze</span>

Zahraničí
21. 1. 2008 09:14
Členové hnutí Naši
Členové hnutí Naši

Členové hnutí NašiLoni v prosinci slavily v ulicích Moskvy desetitisíce mladých lidí vítězství současné státní moci v parlamentních volbách. Do ulic je dostala prokremelská mládežnická hnutí s názvy jako Naši nebo Mladá garda, která byla vydávána za líheň budoucí ruské elity. O pouhý měsíc později se zdá, že tato hnutí mají svou zlatou éru už za sebou.

Mnohá uskupení přišla o financování ze strany státu, jejich hlavní organizátoři odešli do "velké" politiky a Kreml zřejmě nemá v plánu nátlaková hnutí mládeže v březnových prezidentských volbách využít.

"Prokremelské strany a hnutí pracují v podmínkách nerovné politické konkurence, nebo přesněji, vůbec žádnou konkurenci nemají a nehodlají někdy připustit," napsal tento týden na ruském internetu Alexej Radov, dosavadní člen nejvyššího vedení hnutí Mladá garda, mládežnické organizace nejsilnější ruské politické strany Jednotné Rusko. Vysloužil si tím okamžitě tvrdé odsudky svých dosavadních kolegů a okamžitě v hnutí upadl v nemilost.

"Přestala mne bavit hamižnost, neprincipiálnost a ideologická prohnilost straníků a úředníků, které nikdy nikdo nedokáže vyměnit. Z voleb se definitivně stala fraška," vysvětlil svůj krok Radov ruským novinářům.

Proti Hlasu Ameriky, nebo vlastně Svobodné Evropě

Zakladatel hnutí Naši Vsilij JakemenkoJeho slova naprosto souzní například s názory lidí okolo šachisty Garriho Kasparova a jeho protiputinovského opozičního hnutí Jiné Rusko. Jejich demonstrace se Radov a jeho Mladá garda ještě na podzim pokoušeli násilně narušovat.

Hnutí Naši si zase před měsícem vysloužilo posměch ruských i zahraničních novinářů, když jeho aktivisté přišli protestovat proti podobě vysílání Svobodné Evropy před její moskevskou kancelář. Spletli si ovšem rozhlasové stanice, na transparentech odsuzovali Hlas Ameriky a protest byl nakonec předčasně ukončen.

V posledních dnech hnutí Naši několikrát protestovalo před budovou mise Evropské komise v ruské metropoli, sešlo se však jen velmi málo demonstrantů. Prokremelským mládežníkům vadí, že někteří jejich členové nemohou získat víza do evropských zemí. Stalo se tak poté, co byli tito lidé loni v Estonsku zatčeni při násilných protestech proti přemístění památníku Rudé armádě z centra města.

Umělá mobilizace

Podle politologů byla podobná hnutí uměle vytvořena před několika lety Kremlem v jeho snaze zmobilizovat včas mládež jako obranu před možnou "oranžovou revolucí" po vzoru Ukrajiny při prosincových parlamentních volbách. Projekt řídil zástupce prezidentské administrativy Vladislav Surkov.

Demonstrace Našich před sídlem Evropské komise v Moskvě"Oranžový" prozápadní převrat se v Moskvě neuskutečnil, ruská opozice o něm ani neuvažovala. Přesto mladíci a dívky v červenobílých pláštěnkách hnutí Naši po volbách několik dní patrolovali na moskevských náměstích.

Tím zřejmě hnutí splnilo svůj účel a od nového roku se má transformovat do několika organizací, například turistického oddílu či sportovních kroužků.

Vyměnili se i lídři. Nejznámější tvář ruské prokremelské mládežnické scény Vasilij Jakemenko sice prozatím zůstal v čele hnutí, ale stal se především vládním úředníkem pro otázky mládeže s právem rozhodovat o přidělení asi 53 milionů rublů (asi 37 milionů korun) ze státního rozpočtu.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ