Proruští separatisté na východě Ukrajiny ohlásili, že odkládají na příští rok volby, které chtěli uspořádat 18. října a 1. listopadu. Kyjev proti tomuto záměru ostře protestoval a označoval jej za porušení mírových dohod, podle kterých se volby mají konat na základě ukrajinských zákonů a mezinárodních norem. Minulý pátek na summitu v Paříži ruský prezident Vladimir Putin přislíbil na toto téma s vůdci separatistů pohovořit.
Podle prohlášení, ze kterého citovala ukrajinská agentura Unian, separatisté pomýšlejí na uspořádání voleb ve východoukrajinském Donbasu 21. února 2016, pokud Kyjev splní všechny podmínky mírových dohod, tedy poskytne povstalcům autonomii a amnestii.
To, že separatisté ohlásí odklad "voleb", oznámil v předstihu předákům poslaneckých klubů v parlamentu ukrajinský prezident Petro Porošenko. Francouzský prezident François Hollande po páteční schůzce v Paříži s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Porošenkem uvedl, že volby v Donbasu se "mají konat podle ukrajinských zákonů a tak, aby výsledky byly nezpochybnitelné".
Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova "slíbil, že doslova během několika dnů dá pokyn projednat tyto otázky" s vůdci separatistů. Hollande současně vyzval ukrajinskou stranu k vyhlášení amnestie, aby se z ní mohli těšit kandidáti u voleb, a k poskytnutí zvláštního postavení povstaleckým územím na východě země.
Z informací ukrajinského a ruského tisku vyplývá, že přes vstřícný krok separatistů jsou názory obou znepřátelených stran na pořádání komunálních voleb stále na hony vzdálené. Donbaské "republiky" trvají na tom, že Kyjev musí revidovat ústavní změny schválené koncem srpna, jejichž podstatou je decentralizace státní správy. Povstalci žádají, aby veškeré reformy týkající se Donbasu projednala Ukrajina nejprve s nimi. Požadují rovněž amnestii pro účastníky donbaské války, kterou ovšem Kyjev plánuje vyhlásit až po volbách.
Ukrajinské vedení předpokládá, že proceduru voleb v Donbasu bude regulovat zvláštní zákon, který ovšem ještě parlament neprojednal. Za samozřejmý označuje Kyjev předpoklad, že před donbaskými volbami opustí ukrajinské území ruští vojáci i s výzbrojí. Přímé jednání s vůdci vzbouřenců Ukrajina odmítá.
Odklad voleb na východě Ukrajiny uvítala nejvyšší místa v Kyjevě i v Moskvě. Za rozumný přístup povstalce pochválil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Porošenko prohlásil, že prostřednictvím místních voleb se "Ukrajina znovu vrátí na Donbas".