Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe budou jednat ve Vladivostoku. Na pořad se má podle Kremlu dostat i spor o Kurilské ostrovy, ale nemá jít o klíčové téma. Tím má být obchod, ekonomika a investice. "Na programu je osm bodů vztahujících se k rozvoji obchodní, hospodářské a investiční spolupráce... Na to se bude klást hlavní důraz," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v předvečer schůzky.
V japonském tisku se objevilo, že Tokio by mohlo Moskvě navrhnout, že Japonsko dovolí Rusům zůstat na sporných ostrovech, pokud Moskva uzná, že toto území patří Japonsku. Prý by Tokio také mohlo požadovat od Moskvy, aby dovolilo návrat Japonců, vyhnaných z ostrovů po obsazení sovětskými vojsky v roce 1945.Vládní představitelé ale tyto spekulace popřeli.
Japonsko a Rusko se od roku 1945 přou o jižní část Kurilského souostroví a doposud kvůli tomu nepodepsaly mírovou smlouvu, více než 70 let po skončení války. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které však na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Tokio ruskou svrchovanost neuznává.
Velení ruské armády počátkem srpna oznámilo, že se chystá posílit vojenskou přítomnost ve sporné oblasti s cílem vytvořit "štít spolehlivě chránící východní strategický směr". Na ostrovech má vzniknout námořní základna a chránit je mají moderní rakety pobřežní obrany.
Osm z deseti Rusů se v srpnovém průzkumu nezávislého střediska Levada vyslovilo proti předání ostrovů Japoncům, opačný názor mělo jen sedm procent dotázaných. Sedm z deseti Rusů bylo proti jakémukoli kompromisnímu řešení. Podle převažujícího názoru je důležitější udržet si ostrovy, než mírovou smlouvu získat japonské půjčky a technologie.