Putin a Porošenko jednají v Minsku. Hostitel si mne ruce

Zahraničí
26. 8. 2014 13:20
Putin, Lukašenko, Porošenko a Ashtonová v Minsku.
Putin, Lukašenko, Porošenko a Ashtonová v Minsku.

Prezidenti znepřátelené Ukrajiny a Ruska Petro Porošenko a Vladimir Putin si dnes v Minsku potřásli rukama na úvod vrcholné schůzky, první od krátkého červnového setkání v Normandii. Hostitel schůzky Alexandr Lukašenko nicméně připustil, že se žádný velký průlom nejspíš čekat nedá. Napětí ještě vzrostlo poté, co Ukrajinci zveřejnili záběry deseti ruských vojáků zajatých na východě země, kde se ukrajinská armáda už déle než čtyři měsíce snaží potlačit proruské povstání.

"Kolosální průlom se nejspíše nedá čekat. Ale měli bychom si ujasnit pozice, abychom nastartovali mírový proces," řekl běloruský prezident během setkání s šéfkou diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou, která předcházela vlastnímu summitu.

Pokud jde o situaci na východní frontě, pro Porošenka nepřichází summit v nejlepší dobu. Separatisté v uplynulých dnech zastavili postup ukrajinské armády, gardy a dalších ozbrojenců a dokonce dobyli zpět některé ztracené pozice. Podle dnešních informací velení domobrany se jejich bojovníkům dokonce podařilo obklíčit až sedm tisíc ukrajinských vojáků.  

Konflikt je podle Lukašenka záhodno utišit "jakýmikoli prostředky", protože "bratrovražednou válku nikdo nemá zapotřebí".

Začínají rozhovory v Minsku o krizi a válce na Ukrajině.Ještě předtím ukrajinský prezident Porošenko ujistil šéfku unijní diplomacie, že Kyjev ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií ještě před říjnovými parlamentními volbami.

"Dohoda povede na Ukrajině k zavedení skutečných reforem," uvedl Porošenko a dodal, že sblížení s EU představuje pro Ukrajinu "civilizační volbu", která není proti nikomu zaměřena, ale naopak by měla zlepšit vztahy se sousedy.

"Jsme připraveni jednat o vyhrocené krizi na Ukrajině, kterou nelze vyřešit další eskalací násilí, bez přihlédnutí k zájmům jihovýchodních oblastí země, bez mírového jednání s jejich představiteli," řekl v Minsku ruský prezident.

Rusko podle Vladimíra Putina nezpochybňuje právo Ukrajiny na sebeurčení a na výběr vojenských a hospodářských spojenců, ale doufá, že příslušné kroky Kyjev nebude činit na úkor Ruska. Ukrajina je integrována do postsovětského hospodářského prostoru a právě Rusko, Bělorusko a Kazachstán jsou klíčovými partnery v ukrajinském obchodu, připadá na ně skoro třetina ukrajinského vývozu.

Ashtonovou vítají na Ukrajině.Rusko by prý mohlo utrpět až stamiliardové ztráty, kdyby výrobky z Evropské unie pod pláštíkem bezcelně dováženého ukrajinského zboží zaplavily ruský trh.

V Minsku se má Porošenko setkat i s prezidenty Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Kromě ozbrojeného konfliktu se má jednat rovněž o dopadech asociační dohody Ukrajiny a EU a o dodávkách ruského zemního plynu. Schůzky se účastní kromě Ashtonové také eurokomisaři pro obchod a energetiku.

Právě to, že předchozí prezident Viktor Janukovyč nakonec odmítl asociační dohodu s EU loni v listopadu podepsat, vyvolalo v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu. Moskva zareagovala anexí Krymu, vzápětí na východě Ukrajiny vypuklo proruské povstání, které se ukrajinská armáda dosud snaží potlačit. 

Spokojený Lukašenko 

Řada komentátorů evropských médií  konstatuje,  že "palmu vítězství" si asi odnese hostitel. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se prý díky ukrajinské krizi rekvalifikoval z "posledního diktátora v Evropě" na docela přijatelného mírotvůrce.

Jeho mírové zprostředkování akceptovala jak Moskva, tak Kyjev i Brusel. "Lukašenko hraje vlastní hru," odhadl polský list Gazeta Wyborcza, podle kterého se běloruský prezident hlavně snaží zabránit tomu, aby se Rusové po Ukrajině nepustili i do Běloruska.

Lukašenko pomáhá při sklizni melounů.Summit sice "zajisté nepřinese přelom", ale důležitý je už sám fakt, že Minsk se zapojil do jednání o vztazích mezi Západem, Ukrajinou a Ruskem.

"Zatím jediná země, která získala přímé a zjevné výhody z dění na Ukrajině a okolo ní, je Bělorusko," usoudil i ruský internetový list gazeta.ru.

"Lukašenko se v roli mírotvůrce znovu stává člověkem, s nímž je Západ ochoten si potřást rukou, a běloruská ekonomika se chystá získat miliardy dolarů ze spirály západních sankcí a ruského embarga," dodal komentátor v narážce na skutečnost, že právě přes Bělorusko může proudit zakázané západní zboží do Ruska.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP , běloruská vláda

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ