Putin chce nadnárodní byrokraty à la Brusel

Zahraničí
31. 10. 2011 13:45
Vladimir Putin s běloruským a kazachstánským protějškem a generálním tajemníkem vznikající hospodářské integrace.
Vladimir Putin s běloruským a kazachstánským protějškem a generálním tajemníkem vznikající hospodářské integrace.

Euroasijský hospodářský svaz, který se Rusko nyní chystá vytvořit s partnery z celní unie Běloruskem a Kazachstánem, bude mít i svou Euroasijskou hospodářskou komisi. Ta by měla fungovat už od 1. července příštího roku. Náklady na byrokratický aparát tím stoupnou desetinásobně, což má zaplatit ruský rozpočet, ale Rusko v nové nadnárodní komisi přijde o valnou část vlivu při rozhodování, varoval dnes list Kommersant.

Návrh dohody v "pracovní verzi" už schválili premiéři tří zemí, definitivně by mohla být podepsána prezidenty počátkem listopadu. Podle návrhu by se nová komise, vzniklá na místě dosavadní skromné komise rusko-bělorusko-kazašské celní unie, měla vyznačovat daleko širší působností a tak velkými pravomocemi, že se podle listu mohou dostat i do konfliktu s ústavou. Každý zúčastněný stát by měl mít v radě komise po vicepremiérovi, v kolegiu komise pak po třech zástupcích. Při rozhodování má platit zásada "jeden člen-jeden hlas".

Zatímco sekretariát celní unie si dosud vystačil se 150 zaměstnanci, nová komise má mít 1200 pracovníků, které má platit hlavně ruský rozpočet, protože na Rusko připadá bezmála 90 procent cel vybíraných v unii s Běloruskem a Kazachstánem. Pro sídlo komise už bylo vybráno sídlo, jedna z moskevských budov patřící státní bance VTB.

"Nebude to jediná cena, kterou Rusko bude muset zaplatit za podpis dohody," poznamenal Kommersant. Podle diplomatů totiž ruští vyjednávači, první vicepremiér Igor Šuvalov a ministr průmyslu a obchodu Viktor Christěnko, zlomili odpor Bělorusů a Kazachů až tím, že ustoupili od kategorického požadavku zachovat při hlasování ruský podíl, který v celní unii činí 57 procent hlasů, a přistoupili na rovnoprávnost. Pokud ke spolku ještě přistoupí Kyrgyzstán a Tádžikistán, ruská váha se tím sníží z třetiny na pětinu.

Kremelské čachry

Vysvětlení lze prý hledat v tom, že novou euroasijskou byrokracii budou tvořit odcházející členové Putinovy vlády, kterou má po prezidentských volbách vystřídat nový kabinet Dmitrije Medveděva. Členové komise se přitom budou těšit imunitě, postavení federálního ministra, 45 dnům dovolené, zdravotní, bytové a sociální péči na úrovni členů vlády včetně ministerských příplatkům k penzím. Také mají být po čtyři roky nesesaditelní a formálně nezávislí, ačkoli přijdou z řad vládních úředníků.

S běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem Vladimir Putin počítá."Evropané potřebovali 40 let, než se od Evropského společenství uhlí a oceli dostali k plnohodnotné Evropské unii. Budování celní unie a JEP jde daleko rychleji, protože čerpá ze zkušeností EU a dalších regionálních sdružení," napsal před necelým měsícem Putin.

Celní unie, v níž Putin spatřuje integrační "most" mezi EU a rychle se rozvíjejícím asijsko-tichomořským regionem, zatím zůstává omezeným projektem, protože mnohé státy bývalého SSSR se k ní odmítají připojit. Pobaltí je plně zapojeno do fungujících evropských institucí, Ukrajina se integraci s Ruskem vzpírá v obavě, že by narušila budování silných vazeb s Evropou. Nikam nevedl ani nátlak Kremlu, že by se v tom případě Ukrajině zlevnil ruský plyn, který je dlouhodobě spornou otázkou.

Postsovětské svazy

Vedle síly kapitálu či zemního plynu jsou dalším nástrojem moskevských velmocenských ambicí rozličné aliance a integrační projekty, v lecčem se inspirující Evropskou unií nebo NATO. Nejhlubší je integrace Ruska s Běloruskem a pak s Kazachstánem, další země i neuznané státy (Abcházie, Jižní Osetie, Podněstří) vyjadřují zájem o podobné sblížení.

 

Společenství nezávislých států (SNS)

Vzniklo zároveň s rozpuštěním SSSR v prosinci 1991, zahrnuje všechny bývalé svazové republiky kromě tří pobaltských, po válce s Ruskem vystoupila Gruzie. Velmi volné sdružení států, podniká například společné vojenské mírové mise. V jeho rámci byly počaty další integrační projekty, stále však selhává dohoda o volném obchodu.

 

Euroasijské ekonomické společenství (EAEC či EurAsEC)

Počato roku 1996 jako celní unie Běloruska, Kazachstánu a Ruska, jež sama pokračuje progresivněji. Obdobné cíle – společný hospodářský prostor a celní unie. Členské státy: Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán. Pozorovatelé: Arménie, Moldavsko, Ukrajina.

 

Celní unie Běloruska, Kazachstánu a Ruska

Pokročilejší, "tvrdé jádro" integrace. Reálně vznikla 1. ledna 2010, od letošního července zrušeny celní kontroly. Brzy má pokročit k jednotnému hospodářskému prostoru s volným pohybem osob, zboží, služeb a kapitálu. Členové koordinovaně usilují o vstup do Světové obchodní organizace (WTO).

 

Svazový stát

Od poloviny 90. let Rusko a Bělorusko podepsaly několik smluv, jejich naplňování kolísá s proměnlivými vztahy obou zemí. Vágní soustátí předpokládá vznik federace, nadnárodní instituce však zatím nemají reálnou moc. Selhal i projekt společné měny. Svazový stát má smysl pro občany, mohou bez formalit v druhé zemi bydlet a pracovat.

 

Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO)

Alianční smlouva podepsána roku 1992, organizace vznikla za deset let. Vojenská a bezpečnostní aliance zahrnující Kolektivní síly rychlé reakce. V rusko-gruzínské válce ani za etnického násilí v Kyrgyzstánu organizace nereagovala. Členové: Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán, Uzbekistán.

 

Šanghajská organizace spolupráce (SCO)

Založena roku 1996, nejprve kvůli vzájemnému stahování armád od hranic. Prioritou je boj s terorismem, extremismem a separatismem, iniciativy má i například v bankovním či energetickém sektoru. Členové: Čína, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán, Uzbekistán. Včetně pozorovatelů (Indie, Írán, Mongolsko a Pákistán) zahrnuje přes polovinu lidské populace.

Autor: - mav -, ČTK Foto: Profimedia , úřad předsedy ruské vlády

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ