Každoroční beseda
Putin chlácholil národ: Ekonomiku dáme do pořádku
14.04.2016 14:39 Aktualizováno 14.04. 15:26
Nepříznivé dopady západních sankcí a prudkého poklesu cen energetických surovin na stav ruské ekonomiky byly hlavním tématem každoroční besedy ruského prezidenta Vladimira Putina s veřejností. Vysoké ceny potravin a spotřebního zboží jsou podle něj dočasné, trend vývoje ekonomiky je ale podle prezidenta pozitivní. Krizový stav nicméně vyřešen nebyl.
Z analýzy dotazů podle ruských novinářů vyplývá, že za největší problémy Rusové považují bydlení a stav silniční sítě, drahotu, nedostatek léků, zpožďování výplaty mezd a korupci. Problémy zahraničněpolitických aktivit Ruska na rozdíl od loňské Putinovy diskuse naopak ustoupily do pozadí. Na osud vězněné ukrajinské letkyně Nadiji Savčenkové se například podle ruské televize nikdo předem neptal. Zadáno bylo přes dva miliony dotazů.
Rusko má podle Putina dostatečné rezervy na příští čtyři roky, aby nepříznivý vývoj ekonomiky překonalo. V příštím roce už se očekává ekonomický růst, řekl prezident. Hlavním úkolem vlády je vytvoření příznivého investičního klimatu a změna struktury ekonomiky. "Nelze jen tisknout peníze," podotkl šéf Kremlu.
Putin připomněl bojové akce ruské armády v Sýrii a prohlásil, že díky nim je nyní syrská armáda schopna vést samostatné strategické operace. Konstatoval ale, že během nasazení ruských zbraní bylo zjištěno "mnoho nedostatků". Některé z nich museli na místě odstraňovat experti ruských zbrojovek. Zájem o ruské zbraně v zahraničí je prý nicméně takový, že musely být vybudovány tři nové výrobní závody.
Putin pochválil prezidenta USA Baracka Obamu za statečnost, s níž v nedávném televizním rozhovoru přiznal chyby USA v Libyi po pádu Muammara Kaddáfího před pěti lety. Dodal ale, že stejné chyby se Bílý dům téměř dopustil v Sýrii.
Za prvořadý úkol směřující k urovnání donbaské krize Putin označil změny ukrajinské ústavy a přiznání zvláštního statusu Donbasu. Vyzval západní státy, aby vyvinuly tlak na Kyjev a zajistily plnění minských dohod. Moskva udělala vše, co bylo jejím úkolem, řekl ruský prezident.
Putin vyjádřil naději, že nová ukrajinská vláda bude postupovat pragmaticky, "ve jménu lidu, nikoli jakýchsi zahraničních struktur". Hodnotit nový kyjevský kabinet nehodlá. Řekl ale, že klanové řízení státu se na Ukrajině upevnilo, moc oligarchů se nezmenšuje, naopak zvyšuje.
Rusko podle Putina podporuje návrh Kyjeva, aby Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) rozšířila přítomnost v Donbasu a aby linii příměří střežili ozbrojení kontroloři OBSE.
Putin se vrátil ke kauze takzvaných panamských dokumentů a obvinil západní média, za nimiž stojí americké finanční skupiny, že vyvolávají nepřátelskou kampaň proti Rusku a snaží se vzbudit pochybnosti o jednotlivých osobách včetně Putinových přátel.
Byly doby, kdy USA a Rusko prospěšně spolupracovaly, příklady jsou i dnes, uvedl prezident. "Budou-li (Američané) vycházet ze zásady vlastní výlučnosti, nebude možné budovat demokratické mezinárodní vztahy," dodal. "Nebudeme tancovat, jak pískají. Budou-li s námi jednat jako s rovnoprávným partnerem, o všem se dohodneme," řekl Putin. Odvolání západních protiruských sankcí v brzké době neočekává.
Putin obhajoval svého čečenského spojence Ramzana Kadyrova a komentoval jeho nevybíravé útoky proti ruské opozici, kterou čečenský vůdce označil za "nepřátele lidu". "Doufám, že (Kadyrov) pochopí úroveň své odpovědnosti, že pochopí, jak krajní stanoviska poškozují stabilitu země," řekl Putin. Přiznal, že za Kadyrovovy výroky nese i on odpovědnost.
Ruský prezident stručně promluvil o svém osobním životě. Se svojí bývalou manželkou Ljudmilou se prý stýká a vztahy jsou "možná lepší než před rozchodem", který veřejnosti oznámil v létě 2013. O své případné nové partnerce Putin odmítl hovořit s tím, že to "není prvořadý problém".
Za předčasný označil Putin dotaz, zda se bude v roce 2018 znovu ucházet o prezidentskou funkci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.