Putin: Evropská integrace Srbska není překážkou pro další spolupráci

Zahraničí
16. 1. 2019 10:50
Vladimir Putin.
Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin den před svou návštěvou Bělehradu označil Srbsko za strategického partnera na Balkáně. V rozhovoru, který poskytl srbským listům Politika a Večernje novosti také řekl, že Moskva plně respektuje rozhodnutí srbského vedení vstoupit do Evropské unie a nestaví kvůli tomu Bělehrad před dilema.

Podle Putina má Rusko na Balkáně mnoho přátel, "mezi nimiž zaujímá zvláštní místo strategický partner Srbsko. Proto je pomoc při posilování regionální bezpečnosti a stability naší bezpodmínečnou prioritou," řekl šéf Kremlu, který se ve čtvrtek v Bělehradě již popatnácté setká se svým nynějším srbským protějškem Aleksandarem Vučičem.

Putin přitom ocenil, že srbské vedení rozhodně odmítá členství v NATO a "pevně se drží zachování neutrality země". V této souvislosti připomněl, že Rusko "již roky pomáhá posílit obranné schopnosti Srbska" dodávkami zbraní a vojenské techniky a slíbil, že v tom bude pokračovat.

Rusko předloni poskytlo Srbsku stíhačky MiG-29 jako vojenskou pomoc a dohodnuto bylo dodání i dalších takových letounů, u nichž Srbové zaplatí jejich modernizaci. Agentura TASS tehdy napsala, že Srbsko má ještě zdarma obdržet 30 tanků T-72 a 30 průzkumných obrněných transportérů BRDM-2.

Srbsko usiluje o evropskou integraci, především o členství v Evropské unii, chce ale zůstat vojensky neutrální a nestojí o členství v NATO.

"Respektujeme kurz začlenění do Evropské unie, který vybralo srbské vedení. Na rozdíl od západních partnerů se nesnažíme postavit Srbsko před uměle vnucenou volbu: buď jste s Ruskem, nebo s Evropskou unií," řekl Putin. Evropská integrace Srbska podle něj není překážkou pro "pokračování naší různorodé spolupráce".

V Srbsku je nyní Rusko považováno za velkého přítele zejména kvůli tomu, že Moskva rozhodně podporuje Bělehrad v jeho odmítání uznat nezávislost Kosova. Putin v rozhovoru mimo jiné znovu kritizoval nálety, které NATO bez schválení OSN provedlo v Srbsku v roce 1999, a podle něj "násilné odtržení Autonomní oblasti Kosovo".

Zmíněné letecké údery Severoatlantické aliance přiměly srbské ozbrojené síly ukončit operaci proti ozbrojenému povstání albánských separatistů v Kosovu, jež se zvrhla v etnickou čistku provázenou zločiny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mikhail Klimentyev

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ