Putin je "nuzák". Úředníků na Rusi je málo a jsou chudí

Zahraničí
4. 6. 2014 07:30
Hlad po kvalitních ruských úřednících (ilustrační foto).
Hlad po kvalitních ruských úřednících (ilustrační foto).

Být služebníkem státu v Rusku není žádná velká výhra. Pokud si nepřilepšují k živobytí korupcí - taková možnost je riskantní a naskýtá se jen některým - mají úředníci poměrně vysoko do žlabu. Jejich příjmy jsou každopádně mnohem nižší než u amerických či evropských kolegů. Ve srovnání se Západem jsou "chudáky" také ruský premiér a prezident.

Úředník má sice oproti ostatním občanům různá privilegia a výhody, ale i tak je jich méně, než stát potřebuje.

Prezident Putin v autobuse s prostými lidmi.Letos v dubnu byly zveřejněny platy šéfů států Ruska a USA. Byla to zajímavá čísla. Podle daňového přiznání si šéf Kremlu roku 2013 vydělal výrazně méně než jeho americký kolega v Bílém domě.

Roční příjem prezidenta Vladimira Putina dosáhl 3 672 tisíc rublů (zhruba 2,1 mil. Kč) a premiéra Dmitrije Medveděva 4 259 000 rublů (zhruba 2,37 mil.). Za stejné časové období si prezident Barack Obama přišel na 481 tisíc dolarů (zhruba 9,62 mil. Kč) a viceprezident Joe Biden na 407 tisíc dolarů (zhruba 8,14 milionu).

Špičkoví politici v Evropské unii přinášejí domů na výplatní pásce také výrazně větší sumy než oba vládci Ruska. Roční příjem spolkové kancléřky Angely Merkelové činí 280 tisíc eur (7.67 mil. Kč) a třeba francouzského prezidenta Françoise Hollanda 180 tisíc eur (4,93 mil. Kč).

Kdo nebere, okrádá rodinu.Pomiňme v tomto případě skutečnost, že Putin má údajně na tajných kontech podle různých fám "naspořeno" přes 40 miliard dolarů (zhruba 800 miliard Kč).

Jak už řečeno, ruský ouřada vydělává celkově výrazně méně než jeho kolegové v západních zemích. Zato má ale něco navíc. Vysocí úředníci mívají k dispozici služební auta, můžou dostat daču (rekreační chatu) a mají zdarma přístup k různým komunikačním službám.

Avšak i na úředníky s nízkým postavením je pamatováno různými benefity. Podle zákona o státní civilní službě mají nárok na finanční výpomoc při nákupu nemovitosti nebo při privatizaci služebního bytu. Můžou toho využít ale jen jednou za svoji kariéru.

Tuto podporu si nenechal utéct ani takový moskevský starosta Sergej Sobjanin, když převáděl do svého soukromého vlastnictví byt o ploše 308 metrů čtverečních v centru hlavního města. Další výsadou je státem placené vzdělávání. Patří do toho i druhá vysoká škola, která se jinak v Ruské federaci musí platit. Úředníci se navíc můžou léčit na speciálních klinikách a ve zvláštních nemocnicích.

Úředníci za časů carství.Vzhledem k faktu, že se nyní privátnímu hospodářství moc nedaří, získává práce ve veřejné službě na atraktivitě. Podle údajů Nezávislého institutu pro sociální politiku podíl středního stavu mezi úřednictvem postupně roste.

Zástupci střední třídy tvořili loni ve státní službě zhruba 20 procent, což je zhruba o třetinu více než roku 2007.

Po rozpadu Sovětského svazu se začátkem 90. let minulého století počet zaměstnanců ve státních službách prudce zvýšil - přibližně na trojnásobek výchozího počtu. Kolik přesně úředníků v Rusku pracuje, je ale obtížné stanovit, a sice kvůli komplikovanosti existujících struktur.

V zásadě existují tři skupiny úředníků: státní civilní úředníci federálních vládních úřadů, úředníci ve službách Ruské federace a obecní úředníci. Podle údajů výzkumného centra státní správy při ruském Mezinárodním institutu pro státní službu a správu připadlo loni průměrně 4,5 úředníka na tisíc obyvatel Ruska.

Ve Spojených státech je tento poměr 6,5 úředníka na tisíc obyvatel. Podle zmíněného ústavu existuje notorický nedostatek zaměstnanců ve veřejných službách v Rusku.

Úředníci v Kremlu.Statistiky OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) je v ruské vládě zaměstnáno 600 tisíc úředníků. Pro srovnání: v mnohem menší Británii je to 420 tisíc lidí, v Kanadě 260 tisíc, v Portugalsku 620 tisíc a v Turecku 1,6 milionu. V USA jsou přibližně dva miliony úředníků.

Podle údajů Rosstatu (Federální služba státní statistiky) pracuje ve federálních, regionálních a komunálních správních strukturách dohromady 1,3 milionu lidí.

Více kvalifikovaného personálu, který v Rusku stále chybí, by bylo možné do státní služby nalákat takzvanou monetarizací výhod. Jde o iniciativu části expertů, podle níž by měla být řada výhod poskytována úředníkům v penězích. Ty jsou ostatně alfou i omegou.

Pokud se platy úředníků ve službách státu více nepřiblíží mzdám v privátním sektoru, bude jich stále málo - hlavně těch kvalitních. A to se automaticky odráží v kvalitě a efektivitě ruské státní správy.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ