Putin mluvil o Krymu s Merkelovou a Cameronem

Zahraničí
9. 3. 2014 15:22
Vladimir Putin.
Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli telefonicky hovořil o krymské krizi s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a britským premiérem Davidem Cameronem. Kroky proruského krymského vedení označil šéf Kremlu za legitimní a zdůraznil, že jsou plně v souladu s normami mezinárodního práva. Jejich cílem je podle Putina hájit zájmy obyvatel Krymu. Merkelová mu podle agentury Reuters odvětila, že plánované referendum o připojení Krymu k Rusku porušuje ukrajinskou ústavu a mezinárodní právo.

"Ruský prezident rovněž upozornil na absenci jakýchkoli kroků, jimiž by se nynější kyjevské vedení pokusilo zastavit běsnění ultranacionalistických a radikálních sil v samotném hlavním městě," uvedla ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na tiskovou službu Kremlu.

Putinův telefonický rozhovor s Cameronem potvrdil mluvčí britského premiéra. Šéf Kremlu podle něj předsedovi britské vlády řekl, že má zájem na diplomatickém řešení ukrajinské krize.

"Prezident Putin řekl, že dosažení stability na Ukrajině je v zájmu všech. Rusko stojí o diplomatické řešení," prohlásil mluvčí. Putin slíbil, že v pondělí projedná s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem návrh na vytvoření kontaktní skupiny, která má zprostředkovat dialog mezi Moskvou a Kyjevem.

K jejímu ustavení naléhavě vyzývá Západ. Merkelová podle Reuters vyjádřila v neděli v rozhovoru s Putinem politování nad tím, že se v jejím vytváření nedospělo k žádnému pokroku. Podle sdělení německého kancléřství Merkelová zdůraznila naléhavost toho, že musí být v tomto ohledu dosaženo hmatatelného výsledku. Už ve čtvrtek německá kancléřka upozornila, že pokud skupina nevznikne v příštích dnech, bude Evropská unie přistoupit k sankcím, jako je zákaz vstupu na unijní území pro vybrané činitele a zmrazování bankovních účtů.

Podle Kremlu bylo předmětem telefonického rozhovoru Putina s Cameronem i plánované referendum o připojení Krymu k Rusku, které západní státy nehodlají uznat. "Bez ohledu na existující rozpory v názorech byl vyjádřen společný zájem na uvolnění napětí a co nejrychlejší normalizaci situace," uvedl Kreml. Bylo dohodnuto pokračovat v "těsných pracovních kontaktech" na úrovni ministrů zahraničí.

Merkelová telefonicky hovořila mimo jiné i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s nímž se podle Reuters shodla na tom, že ukrajinská krize by se měla vyřešit diplomatickou cestou.Oznámila to státní agentura ITAR-TASS. Kroky proruského krymského vedení označil šéf Kremlu za legitimní a zdůraznil, že jsou plně v souladu s normami mezinárodního práva. Jejich cílem je podle Putina hájit zájmy obyvatel Krymu.


Autor: ČTK Foto: ČTK , Klimentyev Mikhail

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ