Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí o překotném vývoji na Ukrajině telefonicky hovořil s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem. Oznámila to bez dalších podrobností kremelská tisková služba. Šéf Kremlu zatím na rozdíl od svého běloruského partnera situaci v Kyjevě veřejně nekomentoval, Moskva se k dění na západ od svých hranic vyjadřuje ústy premiéra Dmitrije Medveděva nebo útočnými demaršemi ministerstva zahraničí.
Lukašenko, který Bělorusko ovládá tvrdou cenzurou, tuhou centralizací a pronásledováním disentu, se k ukrajinskému vývoji vyslovil v neděli. Ujistil spoluobčany, že žádné podobné akce v zemi nepřipustí. "Majdan pro nás není jen nepřijatelný, Majdan u nás prostě nebude," řekl prezident k událostem na kyjevském náměstí Nezávislosti podle zpráv běloruského tisku. Zavázal se, že bude zachovávat bdělost. "Ochrana stability je naší svatou povinností," zdůraznil Lukašenko.Exportu revolučních nálad z Ukrajiny se podle moskevské opozice obává i Putin. Exemplární efekt má proto pondělní soudní verdikt nad skupinou protikremelských aktivistů, kteří před dvěma lety na Blatném náměstí v Moskvě protestovali proti údajným machinacím při znovuzvolení Putina ruským prezidentem. Moskevský soud je potrestal vězením od dvou a půl roku do čtyř let.
Podle některých ruských komentátorů je změna poměrů v Kyjevě osobní Putinovou prohrou, tím spíš, že dramatické událostí na Ukrajině zastínily vyvrcholení organizačně úspěšné olympiády v ruském Soči. Putin považoval olympijské hry za věc své osobní prestiže a důležitý signál světu, že Rusko se pod jeho vedením stává moderní a vlivnou mocností.
Neslavný odchod Putinova spojence Viktora Janukovyče a vítězství proevropských povstalců v Kyjevě ale olympiádu vytlačily z prvních stránek novin a zároveň vážně ohrozily kremelský projekt integrace postsovětského prostoru pod vedením Moskvy. "Putin po olympiádě čelí těžké volbě: buď se v ukrajinském sporu spolehne na diplomacii a bude riskovat ztrátu prestiže doma, nebo otevře Pandořinu skříňku konfliktu se Západem".
Opačný názor má komentátor Dmitrij Trenin z moskevského střediska Carnegie. V listě The New York Times napsal, že Rusko má na Ukrajině mnohem menší vliv, než se obecně soudí. Janukovyče, považovaného za kremelskou loutku, Putin má za váhavého a nespolehlivého partnera, jehož politikou je znechucen.
Ukrajinská "únorová revoluce" může být pro Putina štěstím v neštěstí, protože může potvrdit, že Rusko dokáže být velkou mocností i bez Ukrajiny, soudí Trenin.
Putin mluvil o Ukrajině s Lukašenkem. "Já budu bdělý"
Zahraničí
24. 2. 2014 19:00
Ruský prezident Vladimir Putin.