Putin: Na Ukrajině vojáky nemáme. Manželka (ne)bude

Zahraničí
17. 4. 2014 10:45
Vážný i osobní Putin.
Vážný i osobní Putin.

Velká kremelská šou. Téměř čtyři hodiny odpovídal dnes Vladimír Putin na dotazy občanů v debatě, kterou přenášelo živě několik ruských televizí. Putin v ní mimo jiné nechal otevřené, zda Rusko vojensky zasáhne na Ukrajině, varoval před raketovým štítem USA ve východní Evropě a nechal si jako bonbonek položit otázku i od Edwarda Snowdena. Na debatu ruského prezidenta, již dvanáctou v pořadí, se akreditovalo kolem 180 novinářů.

Prezidentovi se k ní údajně sešlo na 2,5 milionu dotazů. Vybraní tazatelé zůstávali až do zahájení pořadu tajní. Ruská televize debatu také prolíná živými vstupy z různých míst Ruska, jako ze Soči nebo z Dálného východu. Místní obyvatelé buď kladou otázky nebo kladně hodnotí politiku Putina.

Tváří v tvář Putinovi.Ruský prezident dnes důrazně popřel, že by na východě Ukrajiny byla ruská armáda nebo ruští instruktoři. V televizní debatě s občany toto tvrzení označil za nesmysl. Podle něj na neklidném východě Ukrajiny vystupují za své požadavky místní lidé.

Putin nicméně přiznal, že v době březnového referenda na poloostrově Krym "za zády" místní sebeobrany stáli ruští vojáci.

Putin rovněž označil vyslání ukrajinské armády na východ země v posledních dnech za další vážný zločin Kyjeva. "Místo dialogu začalo (nové ukrajinské vedení) ještě více hrozit silou a poslalo na civilisty tanky a letadla. To je další zločin kyjevských mocipánů," prohlásil v debatě.

Prezident znovu popřel, že by Moskva předem plánovala anexi a vojenské akce na Krymu. Podle něj však "hrozby vůči Rusům a ruskojazyčnému obyvatelstvu byly konkrétní a hmatatelné".

Přiznal pak, že ruští vojáci podpořili místní sebeobranu, když se v březnu pořádalo referendum o připojení k Rusku. "...za zády sil krymské domobrany samozřejmě stáli naši vojáci a jednali velmi korektně, ale rozhodně a profesionálně," řekl. Blíže se Putin k roli ruských vojáků nevyjádřil.

Zpracování dotazů a rekací."Rozhodující v (našem) rozhodnutí o Krymu byl výsledek referenda na Krymu," trval na svém ruský vůdce. Nicméně o chvíli později přiznal, že svou roli "částečně" hrálo i rozšiřování NATO na východ. "Když se vojenská infrastruktura rozšiřuje k našim hranicím, musíme učinit odvetné kroky. A rozhodnutí ohledně Krymu s tím bylo částečně spojeno," řekl.

Putin dále varoval, že umístění raketového štítu USA ve východní Evropě povede k závodům ve zbrojení. Rusko bude muset podle něj na to odpovědět a udělá vše pro zajištění své bezpečnosti. Putin také prohlásil, že ruská anexe Krymu částečně souvisela i s hrozbou rozšiřování Severoatlantické aliance směrem na východ.

Důvěra mezi Ruskem a USA byla podle něj ztracena ještě před vypuknutím krize na Ukrajině.

Putin si v pořadu stěžoval, že Spojené státy nechtějí dát Moskvě záruky, že plánovaný protiraketový deštník není namířen proti Rusku. Pokud ho umístí ve východní Evropě, bude na to muset Rusko odpovědět, zdůraznil šéf Kremlu.

"Uděláme všechno pro to, abychom zajistili bezpečnost ruského národa," poznamenal Putin, který je prý připraven s Washingtonem dál o protiraketovém systému jednat.

"Když se vojenská infrastruktura přibližuje k našim hranicím, musíme učinit odvetné kroky," vysvětlil Putin a dal do souvislosti březnovou anexi původně ukrajinského Krymu s posunem NATO na východ.

Studio, kde Putin odpovídal na otázky občanů."Rozhodnutí o Krymu bylo částečně spojeno s hrozbou rozšíření NATO na Ukrajinu." Aliance podle něj vytlačuje Rusko z černomořského regionu, kde má Moskva již od dob carů svou flotilu. "Lodě NATO by nakonec skončily v Sevastopolu, ve městě ruské námořní slávy," prohlásil Putin.

Podle ruského prezidenta byla vzájemná důvěra mezi Moskvou a Washingtonem výrazně narušena už před ukrajinskou krizí. Po anexi Krymu USA uvalily sankce na Rusy, které považují odpovědné za zásah na původně ukrajinském poloostrově, a pohrozily jejich zpřísněním v případě dalšího vojenského postupu Ruska na Ukrajině.

"Značný rozsah důvěry byl ztracen, ale nemyslím si, že na tom neseme vinu," uvedl Putin a obvinil Spojené státy z pokrytectví. "Spojené státy mohly zasáhnout v Jugoslávii, v Iráku, Afghánistánu a Libyi, ale Rusko nesmí hájit své zájmy," podotkl Putin, podle něhož má Moskva nadále zájem o zlepšení vztahů s velmocenským rivalem a udělá "vše k zajištění obnovení důvěry".

Putin v tradičně několikahodinovém pořadu, jehož část přenášela i řada zahraničních televizních stanic včetně BBC a CNN, zopakoval již známou argumentaci Kremlu, že poté, co ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč loni v listopadu odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, byl v Kyjevě letos v únoru proveden "klasický protistátní převrat".

Putin a moderátoři debaty.Lidé na Ukrajině se prý začali obávat o svou budoucnost a se znepokojením sledovali "vlny nacionalismu".

Putin prohlásil, že věří v kompromisní řešení situace na Ukrajině, ale musí být dojednáno mezi tamními politickými stranami, nikoli mezi Ruskem a Spojenými státy. Především ovšem podle něj musí Kyjev zajistit práva ruskojazyčné menšiny na jihovýchodě země.

Moskva nadále považuje nynější ukrajinskou vládu za nelegitimní, protože nemá "celonárodní mandát k řízení země", nicméně kontakty s ní neodmítá. Putin přitom poukázal na komunikaci premiérů Dmitrije Medveděva a Arsenije Jaceňuka nebo předsedy Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Sergeje Naryškina s ukrajinským kolegou Oleksandrem Turčynovem.

Ruský vůdce rovněž zpochybnil předčasné prezidentské volby, které se mají na Ukrajině konat 25. května. Tvrdí totiž, že sesazený Janukovyč je stále hlavou státu. A podle ukrajinské ústavy, pokud nebude změněna, se nové volby konat nemůžou, jestliže země funkčního prezidenta má.

Jako bonbonek si nechal Putin položit také od Edwarda Snowdena, který vyzradil informace o celosvětovém monitorovacím programu americké výzvědné služby a v současnosti má azyl v Rusku. Věc ale vypadala zinscenovaně.

Reportéři naslouchající Putinově výkladu světa.Whistleblower se ho zeptal, zda Rusko zachycuje komunikační data milionů lidí a schraňuje je. "Pane Snowdene, vy jste bývalý agent, já jsem bývalý agent," odpověděl Putin žoviálně.

Moskva podle něj nasazuje určité prostředky, aby odposlouchávala telefonické hovory a zachycovala internetovou komunikaci. "To se ale děje jen se souhlasem soudu." Něco takového jako v USA se u nás nemůže stát, dodal šéf Kremlu.

Na otázku moderátora, kdy Putin představí světu svou novou ženu, prezident odpověděl, že musí nejprve pomoci nalézt muže své exmanželce. Až poté může hledat sám.  

Autor: - pp -, ITAR-TASS, ČTK Foto: ČTK/AP , archiv Kremlu, Alexei Nikolsky, Pavel Golovkin

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ