Ruský prezident Vladimir Putin dnes v projevu před ruskými diplomaty ostře zaútočil na Kyjev, který obvinil z neodůvodněného vydírání Ruska kvůli ceně za ruský zemní plyn. Ukrajinu, kterou zmítá vnitropolitická krize, zároveň přirovnal k Iráku, Libyi a Sýrii. Prohlásil také, že Rusko bude nadále chránit práva Rusů v zahraničí, a to celou škálou prostředků.
"Chci, aby všichni pochopili, že naše země bude nadále energicky chránit práva Rusů, našich krajanů v cizině, a to s využitím celého arzenálu stávajících prostředků: od politických a ekonomických až po humanitární operace, s nimiž počítá mezinárodní právo, až po právo na sebeobranu," řekl Putin v té části vystoupení, kterou vysílala ruská televize. Další část schůzky byla neveřejná.
Nynější dění na Ukrajině podle Putina představuje vyvrcholení negativních tendencí ve světových záležitostech, které se po léta kumulovaly. Jde prý o plod politiky zadržování, zaměřené proti Rusku. "Dávno jsme před tím varovali. Bohužel se naše předpovědi splnily," dodal.
Dal také najevo, že nového ukrajinského prezidenta považuje za odpovědného za pokračování bojů ukrajinských vládních jednotek s proruskými povstalci na východě Ukrajiny. Petro Porošenko se totiž podle Putina nenechal přesvědčit, aby se vydal cestou mírových jednání, ale rozhodl se v pondělí neprodloužit příměří a vydal rozkaz k obnovení bojových operací.
Západ by podle ruského prezidenta měl přestat vnucovat jiným zemím své principy a pravidla. "Doufám, že pragmatismus nakonec zvítězí a Západ se zbaví ambicí a snah vybudovat světová kasárna, ve kterých by všechny srovnal do jedné latě, nařídil jednotná pravidla chování a života společnosti," řekl Putin a západní sankce namířené proti Rusku označil za vydírání. "Doufám, že Západ začne budovat vztahy na základě rovnoprávnosti, vzájemného respektování zájmů," dodal.
Šéf Kremlu kritizoval také údajný nátlak USA na Francii, aby odstoupila od prodeje válečných lodí třídy Mistral Rusku. Putin rovněž hovořil o údajných ideologických intrikách namířených proti výstavbě nového ruského plynovodu South Stream do jižní a západní Evropy, který se má vyhnout Ukrajině. Přes veškeré potíže a překážky je prý Rusko odhodláno tento projekt uskutečnit.
Ruský prezident pochválil Čínu za diplomatickou spolupráci na mezinárodní scéně. Čínsko-ruské přátelství prý není proti nikomu zaměřeno, ale jeví se příkladem pro 21. století.
Putin ve svém projevu horoval pro respektování a jednotný výklad mezinárodního práva, současně však obhajoval ruskou březnovou anexi Krymu.
Moskva podle něj neměla právo nechat obyvatele Krymu a ruskou námořní základnu v Sevastopolu na pospas řádění ukrajinských nacionalistů, kteří se podle něj dostali k moci v Kyjevě. "Nemohli jsme připustit, aby se výrazně omezil náš přístup k Černému moři, aby na krymskou zem přišla vojska NATO a aby se kardinálně změnil poměr sil," prohlásil ruský prezident.