Pacifická éra
Putin se chce na zasedání APEC ve Vladivostoku blýsknout
08.09.2012 08:00
Metropole ruského Dálného východu Vladivostok o víkendu přívitala účastníky vrcholné schůzky Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), mezinárodního sdružení, které s rostoucí mocí regionálních hráčů a prudkým ekonomickým rozvojem Číny nabývá na významu. Pro pořadatelskou zemi se má summit APEC stát zahájením nové éry, která pacifický region Ruska posune mezi "východoasijské tygry".
Pravidelný výroční summit se tradičně zabývá rozvojem hospodářské spolupráce a likvidací obchodních bariér v Asii a Tichomoří. Jednadvacet členských států APEC, mezi nimiž hlavní part přísluší Spojeným státům, Číně a Japonsku, generuje 44 procent světového obchodu a je domovem 41 procent světové populace. V Rusku se vrcholná schůzka uskutečňuje poprvé.
Pro Moskvu se summit APEC stal příležitostí ukázat své východní regiony v tom nejlepším světle.
Do přípravy konference, která zahrnovala budování unikátních mostů, rekonstrukci letiště a výstavbu celého nového konferenčního městečka na ostrově Russkij, investoval Kreml přes 700 miliard rublů (425 miliard korun).
Summit se má stát první z trojice velkých mezinárodních událostí, jimiž chce Rusko razantně vstoupit do povědomí světa jako obrozená, moderní velmoc. Dalšími akcemi budou v roce 2014 zimní olympijské hry v Soči a o další čtyři roky později světový fotbalový šampionát.
Podle představ ruského prezidenta Vladimira Putina by schůzka APEC měla přinést "nová pravidla hry v podmínkách globální ekonomiky". Komentáře japonských a čínských médií ale svědčí o tom, že ušlechtilé cíle hospodářského rozvoje mohou zastínit sílící regionální rozbroje, zejména konflikty kolem sporných ostrovů mezi Čínou, Japonskem a Jižní Koreou.
Nepochybným tématem politických diskusí bude ve Vladivostoku také syrská krize a íránský a severokorejský jaderný program.
Putin chce ale na summitu hovořit především o tichomořské obchodní výměně, na níž se jeho země zatím podílí pouhým procentem. Sibiř a Dálný východ bude prezentovat jako oblast s nevyčerpatelnými surovinovými i lidskými zdroji, které čekají na využití v situaci, kdy okolní svět čelí krizi. Právě hospodářské potíže Evropy a USA podle ruských médií přinutily Moskvu, aby svůj zájem pootočila východním směrem.
A to i přesto, že premiér Dmitrij Medveděv docela nedávno otevřeně varoval před hromadným stěhováním čínských imigrantů do jižní Sibiře.
Samo město Vladivostok je podle analytiků dobrým příkladem změn, které tandem Putin-Medveděv vnesl do ruské politiky.
Dříve cizincům zcela uzavřené město strádající nezájmem Moskvy, chronickým nedostatkem peněz a vylidněním dostalo v minulých třech letech gigantickou finanční injekci, s jejíž pomocí chce totálně změnit svou image.
Na 10 tisíc návštěvníků summitu APEC má pomoci do světa vyslat signál, že východ Ruska se stává novým ohniskem rozvoje celého Tichomoří.
Americký prezident Barack Obama ale mezi účastníky summitu nebude. Už před několika měsíci se s ohledem na vrcholící boj o Bílý dům omluvil s tím, že Spojené státy bude zastupovat ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Z Číny do Vladivostoku přijede prezident Chu Ťin-tchao a z Japonska premiér Jošihiko Noda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.