Ruský prezident Vladimir Putin dnes odpoledne přiletěl na Krym. Šéf Kremlu se v Sevastopolu účastní námořní a letecké části vojenské přehlídky na počest Dne vítězství - tedy konce druhé světové války. Putin je na ukrajinském poloostrově poprvé od doby, co Rusko v březnu Krym anektovalo.
Ruský prezident v Sevastopolu promluvil z bílého člunu k členům ruské černomořské flotily a poděkoval jim za roli, kterou flotila sehrála ve druhé světové válce.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí návštěvu Putina na Krymu odsoudilo jako úmyslné stupňování ukrajinsko-ruské krize. "Tato provokace je dalším potvrzením toho, že Rusko záměrně dále stupňuje napětí v ukrajinsko-ruských vztazích," konstatovalo ministerstvo ve svém prohlášení.
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen dnes označil Putinovu návštěvu Krymu za nevhodnou. "Domnívám se, že jeho návštěva Krymu je nepatřičná," řekl Rasmussen novinářům v estonské metropoli Tallinnu.
Již dříve v tomto týdnu rozhodnutí Putina zavítat na Krym odsoudila německá kancléřka Angela Merkelová. "Ačkoli je 9. květen v Rusku důležité datum, vzhledem k ukrajinskému konfliktu je přehlídka na Krymu nemístná," uvedla Merkelová podle agentury Reuters.
Putin se účastní ceremonie v krymském přístavu Sevastopol, který si rovněž připomíná 70. výročí osvobození od nacistické okupace.
Dopoledne ruský prezident pronesl projev na Rudém náměstí v Moskvě, kde se u příležitosti Dne vítězství konala velká vojenská přehlídka. O situaci na Ukrajině přitom Putin nemluvil, soustředil se na zdůraznění ruského vlastenectví a ruských zásluh o vítězství nad nacismem.
Ukrajinští vojáci se dnes střetli s proruskými separatisty v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny. Boje si vyžádaly na dvě desítky mrtvých na straně rebelů, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra.
Po střetu zůstal rovněž blíže neupřesněný počet zraněných.
Proruští separatisté se podle ministra Arsena Avakova pokoušeli zmocnit budovy v klíčovém průmyslovém centru města. Mezi bezpečnostními silami a "teroristy", jak je nazval Avakov, vypukla uvnitř budovy přestřelka, po níž část rebelů uprchla do města.
Separatistické síly uvedly, že násilí v přístavním městě Mariupol vzplálo po oslavách konce druhé světové války, když se dav vydal k policejní stanici obsazené separatisty a obléhané bezpečnostními složkami. Střílet prý začali ukrajinští vojáci.