Putinova kritika maso nezlevnila. Zatím
26.06.2009 17:30
Ruský premiér Vladimir Putin už dokázal leccos, i zařídit bohatého Ježíška chudé holčičce z Burjatska o posledních Vánocích. Ale ruská média se nyní pozastavují nad tím, že ani premiérova kritika dosud nepřiměla obchodníky k razantnímu snížení marží u potravin. Alespoň zatím.
Putin tento týden nečekaně přesunul poradu o chystaném zákonu o obchodních řetězcích přímo mezi regály jednoho moskevského supermarketu, kde se před televizními kamerami pozastavoval nad drahotou. Jeden z manažerů sítě Jurij Kobaladze musel na místě čelit dotazům zjevně nespokojeného premiéra: "Pročpak párky stojí 240 rublů (142 Kč)? To je normální?" Ředitele v tu chvíli spasilo, že z regálu vylovil jiný balíček párků za lidovou cenu 49 rublů (29 Kč). To už ale Putin přešel k pultu s masem, kde se rozlítil nad cenou vepřového; spočítal si totiž, že 320 rublů (190 Kč) za kilogram představuje dvojnásobek nákupní ceny. "Zítra zlevníme," sliboval Kobaladze s rozpačitým úsměvem.
ČTĚTE TAKÉ: Putin vyčinil řediteli supermarketu za drahé párky
Ale nazítří si museli zákazníci u stejného pultu dokonce pár rublů připlatit: krkovička bez kosti zdražila z 305 na 328,50 rublů a za kotlety se místo 322,90 platilo o rubl více.
Na odhalení zareagoval ředitel Kobaladze nejprve výčitkami reportérům, že jeho slova vytrhli z kontextu a vůbec nepochopili, že se jen žertovalo. Zlevnit prý rozhodně nesliboval.
Levněji bude
Rozbouřené vody tím neuklidnil a řetězec byl nucen vydat prohlášení slibující "zvláštní ceny" deseti druhů masného zboží od příštího týdne, prodej části zboží se slevou či vůbec bez marše a pořádný výprodej od příštího měsíce. Více než 3000 výrobků má zlevnit o 30 až 80 procent.
Šéf vlády se ale podle svého mluvčího Dmitrije Peskova původně vůbec nehodlal domoci slev, ale jen se chtěl osobně podívat, jak vypadají marže v praxi. Na závěr porady nařídil návrh zákona dopracovat do deseti dnů. S tím může být podle listu Vedomosti ještě větší problém, protože jedna verze předlohy se hrubě nezamlouvá obchodníkům, zatímco proti druhé protestují výrobci.
"Přepadové" návštěvy ruských státníků v prodejnách mají svou tradici. V osobních prověrkách si liboval především Boris Jelcin, který si tak budoval popularitu ještě v dobách, kdy býval šéfem moskevských komunistů a pulty obchodů s potravinami často zely prázdnotou. Pak se situace výrazně zlepšila, zejména v prodejnách ležících na Jelcinově cestě do práce.
Podle legendy si prý i Leonid Brežněv, dlouholetý vůdce Sovětského svazu, jednou koupil obyčejný salám a poslal ho svému premiérovi, aby se dozvěděl, čím se občané musejí živit. Příhoda byla zvěčněna ve filmu "Brežněv", ale podle současníků to byla naprosto smyšlená bajka. Brežněv prý do obchodů pro běžné smrtelníky vůbec nevkročil a žil v domnění, že se všichni sovětští občané mají stejně dobře jako on.
Na rozdíl od sovětských dob i za nynější krize pulty moskevských obchodů přetékají nabídkou a nynějším generacím už připadá nepochopitelný sovětský vtip, kdy zákazník přijde do samoobsluhy a na otázku "Nemáte maso?" se mu od prodavačky dostane odpovědi: "Ne, my nemáme ryby. Maso nemají vedle."
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.