Začínal kdysi jezdit na československé jawě. Nyní "Chirurgův" největší ruský motorkářský klub Noční vlci budí pozdvižení jízdou z Moskvy do Berlína po stopách Rudé armády. Polští politici mluví o provokaci a mezitím průjezd vlčí kolony zakázali. V Německu se ale podobným silným výrazům raději vyhýbají.
Nejsou to ledajací bikeři, kteří 25. dubna vyrazili z Moskvy s původním cílem projet sedm zemí včetně Česka a na konci své pouti v Berlíně se 9. května poklonit u památníků sovětských vojáků těm, kdo porazili nacismus. Letos je tomu sedmdesát let. Jinak bohulibý záměr, spanilá jízda místy bojů armády osvoboditelky, má ovšem některá "ale".
A tak zatímco v roce 2013 si Nočních vlků křižujících německou metropolí téměř nikdo nevšiml, letos je to jiné.
Nejmocnější ruský motorkářský klub, jehož členové kdysi vyznávali, řekněme, klasické hodnoty západních bikerů, prošel v uplynulých letech zvláštní metamorfózou.
Vlci se sice na jedné straně polepšili a mnozí našli cestu k Bohu, současně se ale zpolitizovali, stali se z nich radikální patrioti a rádi vystupují jako osobní garda prezidenta Vladimira Putina.
Když Rusko anektovalo Krym, vartovali Noční vlci na klíčových místech. Někteří bojují v Donbasu na straně separatistů a doma verbují do jejich jednotek. Vystupují nesmiřitelně proti domácí opozici a jejich šéf, Alexandr "Chirurg" Zaldostanov (53), je spoluzakladatelem hnutí Anti-Majdan.
Předvoj ruské invaze?
Žádný div, že vlčí plány projet Polskem, jež má aktuálně s Moskvou velmi napjaté vztahy, vyvolaly v této zemi nelibost. Ta však chvílemi hranicí až s hysterií. Lze lehce nabýt dojmu, že motorkáři, kteří na veřejnosti vystupují chlapácky, leč mírumilovně, jsou předvojem ruských invazních vojsk.
Polská premiérka Ewa Kopaczowá označila akci za provokaci, podobná slova zvolili i někteří čeští vrcholní politici. K petici proti průjezdu Rusů se na polském Facebooku připojilo přes jedenáct tisíc lidí. Někteří polští motorkáři hrozí, že budou cestu svým ruským kolegům blokovat.
Protivlčí fronta ale není jednolitá. Jeden motorkářský klub prohlásil, že Rusům fandí a že se k nim připojí. Když oni, Poláci, jezdí Ruskem také do Katyně, vždy je tam vítají a ruská ambasáda ve Varšavě jim dokonce dává víza zdarma. Pokud jde o schengenská víza, Noční vlci si je pořídili už dříve, nejspíše od Němců.
Polská vláda zjevně usilovně hledala důvod, proč skupině chlapíků na silných strojích průjezd zakázat. Nakonec ho našla. Je jím nedostatek informací. A je to.
Německá oficiální místa, vyjma části médií, se k Nočním vlkům vyjadřují poměrně opatrně, jak jinak. Bylo to nacistické Německo, jehož porážku bikeři oslavují.
Ostatně, o sovětské válečné památníky v Berlíně je vzorně postaráno. Akce jako "růžový tank" je tam jen stěží myslitelná.
Polští bachaři?
Na adresu odpůrců své jízdy v Polsku se šéf Nočních vlků vyjádřil nevybíravě, označil je za potomky policajtů a dozorců v koncentrácích a ghettech. Naopak prý má zprávy, že mnoho Čechů a Slováků se na průjezd ruských bikerů těší. Kvůli očekávaným problémům na trase začali být ale Zaldostanovovi muži ohledně svého programu a trasy méně konkrétní.
* Proč vůdce Nočních vlků, který má přezdívku Chirurg, zná velmi dobře Berlín, kam míří?
* Zaldostanov prosazuje pro ruské motorkáře jiný název než bikeři. Jaký?
* Jak se Noční vlci seznámili s prezidentem Putinem a jak spolupracují s ruskou mocí?
* Vlci podporují pravoslavnou církev. Myslíte, že mají i svého motorkářského patriarchu?
* Bikerství je poměrně nákladná záležitost. Jak si Chirurgova smečka vydělává na živobytí?
Odpovědi na tyto otázky a mnohem víc se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které je v prodeji od pondělí 27. dubna 2015.