Putinovy "meďoury". Jen ruská auta jsou dobrá auta?

Zahraničí
9. 8. 2014 08:00
Putin řídí svou oblíbenou značku.
Putin řídí svou oblíbenou značku.

Ve svém úsilí domácímu hospodářství snad více zakazovat než otevírat nové šance si vláda v Moskvě vymyslela opět něco nového. Premiér Dmitrij Medveděv podepsal čerstvě dekret, jenž federálním a regionálním úřadům zakazuje nákup aut zahraničních značek. Týká se to služebních limuzín, sanitních vozů či transportních prostředků místních dopravních podniků.

Má to ale jeden háček. Jde totiž o to, že cizí neznamená zdaleka vždy cizí. Vozy neruských výrobců si lze v klidu pořizovat, pokud se na jejich výrobě podílelo nějakým způsobem Rusko.

Putin vystupuje ze svého mercedesu.Podle druhu vozidla je to dnes kolem 30 procent a do roku 2018 se má ruský podíl zvýšit až na 70 procent. Pro nákupy státu existují podobné předpisy už také u jiných druhů zboží.

S pobídkami pro lokalizaci produkce, které hraničí až s diskriminací dovozů, má už Rusko slušné zkušenosti a rovněž určitý úspěch.

Mnoho výrobců, mezi nimi Ford a Volkswagen, už v Rusku produkuje. A jejich výrobky se těší slušnému zájmu státních služebníků, kteří mají od určitého stupně výše velkou zálibu v luxusních limuzínách. Obzvláštní zamilovanost projevují vůči autům s německým rodným listem a s hvězdou na kapotě.

Ruský prezident Vladimir Putin nechává své mercedesy třídy S eskortovat rovněž mercedesy - teréňáky. Ale jen díky tomu, že Daimler produkuje ve společném podniku v Rusku nákladní vozy a starší verzi devítimístného Sprinteru. Osobní auta koncern v Rusku nemontuje.

Bůhví, jak to dopadne s luxusními vozy Kremlu, když budou sankce pokračovat.Už před zmíněným novým dekretem se v ruských médiích šuškalo, že Daimler chce v zemi vyrábět i osobní vozy nebo jejich části. Ve Stuttgartu na to oficiálně reagovali slovy, že rozhodnutí ještě nepadlo.

Největší kšefty však automobilka nedělá v Rusku s luxusní velkou třídou S pro úřednickou elitu, nýbrž s menšími modely pro vyšší a lepší střední třídu.

Největší trh?

Vrásky zahraničních výrobců nad nucenou lokalizací se zmenšovaly nadějnými tržními výhledy. Pro zástupce branže není rozhodující otázkou zda, nýbrž kdy se Rusko stane největší trhem s auty v Evropě.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji a začínajícímu víru sankcí a protisankcí je na tuto otázku mnohem těžší odpovědět než kdy dříve. Svou roli hrají taktéž slabé ruské hospodářství a hrozící recese.

Po loňském poklesu přes pět procent se prodeje osobních aut a lehkých užitkových vozů snížily v první polovině letošního roku o dalších zhruba osm procent. Některé firmy produkci dokonce dočasně zastavily. Experti neočekávají, že se situace rychle zlepší, připravují se na ztráty v dvoumístných číslech.

ZIL prezidenta Michaila Gorbačova.

Že by ale mohla vzniknout situace, kdy by se pán Kremlu vzdal své oblíbené třídy S, je - alespoň zatím - těžko představitelné. Rusko je široširé a nějaké cestičky se v něm najdou vždycky.

Dřívější pokusy udělat z nějaké ruské (sovětské) automobilky dvorního výrobce prezidentských fár dopadaly sice svým způsobem pozoruhodně, avšak nikterak přesvědčivě.

Před několika lety se o prototyp takového vozu pokusila firma, která stavěla auta pro Michaila Gorbačova. Ale její karosérii chyběla elegance. Vyvíjela ji sice dále, ale výsledek připomínal spíše slavné Batmanovo vozítko.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , archiv , Kreml

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ