Vůdci ukrajinského protivládního hnutí navrhli na post premiéra opozičního politika Arsenije Jaceňuka. Celý jeho kabinet, který by měl zemi spravovat do předčasných voleb, má ve čtvrtek schválit parlament. Na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče prokuratura vydala mezinárodní zatykač. Stále se neví, kde se uprchlý politik skrývá. Podle některých informací je v Rusku, podle jiných je stále na Ukrajině.
Protestní hnutí v Kyjevě přerostlo minulý týden v ozbrojené srážky, které si před pádem režimu vyžádaly okolo stovky obětí na životech. Prozatímní ministr vnitra Arsen Avakov rozpustil obávané pohotovostní jednotky Berkut a prokuratura začala pro podezření z vražd stíhat kromě Janukovyče i exministra vnitra, bývalého prezidentova kancléře, bývalého generálního prokurátora i bývalé velitele tajné služby a vojsk ministerstva vnitra. Úřady se také snaží vystopovat zahraniční konta prominentů a prověřují podezření z korupce.
Policie ve středu musela zasahovat v Simferopolu, správním středisku autonomního Krymu, rozpolceného na odpůrce a přívržence nového režimu. "Krym není Rusko!" a "Ukrajina, Ukrajina" skandoval dav asi 10 tisíc krymských Tatarů, zatímco několik tisícovek místních Rusů odpovídalo pokřikem "Rusko, Rusko!". Než oba tábory rozdělila policie, došlo i na pěstní souboje a ničení vlajek.
O nebezpečí separatistických tendencí na strategicky důležitém poloostrovu, kde má Rusko pronajatu námořní základnu v Sevastopolu, už jednal s náčelníky bezpečnostních složek úřadující šéf parlamentu a státu Oleksandr Turčynov. Ten se chopil i povinností vrchního velitele ukrajinské armády. Nicméně předseda krymského parlamentu důrazně popřel, že by se uvažovalo o odtržení Krymu.
Cvičení v Moskvě
V Moskvě prezident Putin nařídil náhlou komplexní prověrku bojové pohotovosti vojsk v západním a centrálním Rusku. Podle agentur jde o "hru svalů", ale podle tvrzení ruského ministra obrany cvičení, které potrvá do 3. března, nemá s událostmi na Ukrajině nic společného.
Ukázka ruské síly následovala poté, co Moskva opakovaně vyjádřila nelibost nad pádem režimu v Kyjevě, kde se o uplynulém víkendu k moci dostali stoupenci sblížení země s Evropskou unií. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyzval Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby co nejrozhodněji odsoudila "růst nacionalistických a neonacistických nálad na západě Ukrajiny".
Na druhé straně Severoatlantická aliance dala najevo podporu zachování teritoriální integrity Ukrajiny. V prohlášení ministrů obrany členských zemí se zdůrazňuje, že suverenita Ukrajiny, její nezávislost, územní celistvost, demokratický rozvoj i nenarušitelnost hranic jsou klíčové pro stabilitu střední a východní Evropy i celého kontinentu.
Oslabení hřivny
Český prezident Miloš Zeman k Ukrajině řekl, že na obou stranách konfliktu jsou "nejen demonstranti, ale i radikálové". Jak dodal, nemůže vyloučit, že se tam pohybují i lidé, kteří se otevřeně hlásí k neonacistickým myšlenkám. "Nemyslím si ale, že tito lidé převáží," uvedl Zeman při návštěvě Evropského parlamentu ve Štrasburku. Na závěr zopakoval na adresu Janukovyče: "Sliby se mají dodržovat. A jestliže je nedodržujete, nemůžete se divit, že přijde reakce demonstrantů."
Po dalším oslabení hřivny - kvůli politické krizi a hrozbě státního bankrotu - ukrajinská centrální banka oznámila, že opustila řízený kurz měny a nahradila jej kurzem plovoucím. Podle analytiků je devalvace nevyhnutelná.
Kyjev nedávno odhadl potřebu zahraniční pomoci v letošním a příštím roce na ekvivalent 700 miliard korun. USA podle náměstka ministra zahraničí Williama Burnse už vyslaly své experty do Kyjeva, aby pomohli zvládnout krizi. Evropská komise zopakovala, že by ráda zapojila Rusko jako jednoho z klíčových hráčů do finanční pomoci Ukrajině. Nicméně Rusko popřelo, že by se do vícestranných jednání zapojilo. Žádná taková jednání se totiž podle náměstka ruského ministra financí dosud nevedou.
Vláda ČR ohlásila, že ve čtvrtek vyšle dva letecké speciály do Kyjeva, které převezou do pražských nemocnic k ošetření 23 Ukrajinců, zraněných při nedávných násilnostech. Jedním z letounů chce na Ukrajinu na dva dny přiletět i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Spolu s ostatními ministry zahraničí pak míní v pátek navštívit i regiony mimo Kyjev.
Arsenij Jaceňuk (39): -Vystudovaný ekonom a právník byl v letech 2005 až 2006 ministrem hospodářství, v roce 2007 byl několik měsíců šéfem diplomacie a poté necelý rok předsedal parlamentu. Nyní je šéfem poslanců opoziční strany Vlast donedávna vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, která v parlamentních volbách v roce 2012 skončila na druhém místě se ziskem 25,54 procenta hlasů a 102 mandátů v 450členném parlamentu. |