Nedělní volby na separatistickém východě Ukrajiny, které neuznává Kyjev ani západní země, potvrdily pozice dosavadních povstaleckých vůdců neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republiky Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického. Drtivé vítězství dosavadních vůdců separatistů nebylo žádným překvapením. Drtivá většina obyvatel odtrženeckých území totiž odmítá, aby jim vládl Kyjev.
I proto byla účast na volbách výrazně vyšší než při nedávném hlasování o novém složení parlamentu na Ukrajině. Před hlasovacími místnostmi se ještě před otevřením tvořily fronty. Mnohde provázela hlasování nadšená, radostná atmosféra.
Kyjev povstalecké volby odmítl jako "frašku" a Evropská unie je označila za překážku pro mírový proces. Část západních médií se volby v oblastech ovládaných opolčenci snaží už ve svých titulcích co nejvíce shodit, ba zesměšnit.
Naopak Rusko oznámilo, že bude výsledky voleb respektovat. Zatím to vypadá tak, že Moskva se bude ještě nějaký čas tvářit, že území opolčenců jsou formálně součástí Ukrajiny. Odtržení je ale možné kdykoli...
Hlavou "Doněcké lidové republiky" byl zvolen Zacharčenko 765 340 hlasy z přibližně milionu voličů, uvedla ruská agentura Interfax. Bývalý elektrikář Zacharčenko vyhrál se 79 procenty hlasů.
"Parlamentní volby" vyhrála společenská organizace Doněcká republika, v jejímž čele Zacharčenko stojí.
V sousední "Luhanské lidové republice" se vítězem nedělních voleb stal podle agentury TASS dosavadní vůdce Igor Plotnickij s 63 procenty hlasů a jím vedené hnutí Mír pro Luhansko s podporou 69 procent voličů.
Separatisté si tento výsledek vykládají jako odtržení Donbasu od Ukrajiny, zatímco západní tisk píše o "zinscenování státnosti" či o "exportu ruské imitace demokracie".
"Rusko respektuje vůli lidu jihovýchodní Ukrajiny. Zvolení představitelé získali mandát k řešení praktických úkolů s cílem obnovit normální život v oblastech," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Zároveň zdůraznilo potřebu zahájit "fungující" dialog mezi ukrajinskými úřady a separatistickými regiony.
"Považuji dnešní prezidentské a parlamentní volby v Doněcké a Luhanské lidové republice za novou překážku na cestě k míru na Ukrajině," uvedla ve svém nedělním prohlášení nová šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. "Hlasování je nelegální a nelegitimní a Evropská unie ho neuzná," dodala s tím, že volby jsou v rozporu s dohodou z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko volby nazval "fraškou, která se odehrává pod hlavněmi tanků a samopalů".
"Spoléhám na to, že Rusko takzvané volby neuzná, protože jsou jasným porušením minského protokolu z 5. září, který podepsal i zástupce Ruska," prohlásil Porošenko.
Washington podle agentury TASS "poradil" Moskvě, aby se zdržela využití volebních výsledků jako záminky "k vyslání dalších vojáků a vojenské techniky na Ukrajinu".
Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby splnil svá prohlášení, že nezpochybní celistvost a jednotu Ukrajiny.
"Lidé stáli na mraze i několik hodin, aby mohli hlasovat. Měli k tomu dva důvody: rozhodně si nepřáli stát se zase součástí Ukrajiny, která je celé léto bombardovala a ostřelovala. Zároveň se báli zůstat bez 'sociální karty', která se rozdávala ve volebních místnostech," napsal ruský internetový list Gazeta.ru o nedělním hlasování v Luhansku.
Anketa:
Myslíte, že by Česká republika měla uznat volby na separatistických územích východní Ukrajiny?
- Ne. 33%
- Ano. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Dodal, že hlasování předcházela fáma, že těchto karet, slibujících bezplatné zdravotní ošetření i slevy v dopravě a v obchodech, nebude dost pro všechny, a tak stovky lidí stály ve frontách ještě před otevřením volebních místností.
Mnozí prý hovořili o tom, že hlasují hlavně pro to, aby se stali součástí Ruska.
Liberální ruský list Vedomosti v dnešním komentáři označil povstalecké volby za splnění snu šéfa ruské ústřední volební komise: "Hlasují všichni, kdo po tom zatouží (včetně nezletilců, běženců či lidí bez dokladů), ale zvoleni jsou jen ti prověření.
Jak by Rusko mohlo tak vynikající volby neuznat?"
Samozvaná Luhanská lidová republika bude nyní se zvoleným staronovým vedením čekat na uznání nezávislosti ze strany Ruska. Novinářům v Luhansku to dnes řekl "prezident" luhanských povstalců Igor Plotnickij. "Čekáme a jsme připraveni čekat tak dlouho, jak jen to bude třeba," poznamenal vítěz nedělních separátních voleb.
Podle ruských médií se "lidovým republikám" na Donbasu formálního uznání už dostalo, a to dokonce ještě před volbami. Jako nezávislé je uznala Jižní Osetie, povstalecké území na severu Gruzie, které s podporou ruské armády vyhlásilo nezávislost a dožaduje se světového uznání. Ohlas zatím ale Jižní Osetie našla jen ve Venezuele, Nikaragui a dvou tichomořských ostrovech.