Rakety, tanky, vrtulníky. Ruským zbrojařům se daří

Zahraničí
1. 8. 2015 08:00
Ruská letecká technika se představuje veřejnosti (2015).
Ruská letecká technika se představuje veřejnosti (2015).

Nehledě na rozsáhlou izolaci zvnějšku zažívají ruští výrobci zbraní boom a jejich prodeje stouply až o 50 procent. Důvodem není jen rozsáhlá modernizace armády, jíž uskutečňuje Kreml, ale rostou i exporty do zahraničí.

Sankce? Jaké sankce? můžou se ptát největší zbrojní koncerny Ruské federace. Obchodní omezení ze strany Západu jim loni zjevně uškodilo jen málo nebo vůbec. Vyplývá to z analýzy amerického odborného magazínu Defence News.

Zatímco byznys velkých koncernů jako Lockheed Martin či Boeing klesal, prodeje východoevropské konkurence někdy až skokově stoupaly.

Výcvik ruských žabích mužů.

Největší ruská zbrojařská firma Almaz-Antey (Концерн ВКО "Алмаз-Антей"), která se specializuje na protivzdušné obranné systémy, se na žebříčku největších světových výrobců zbraní posunula na jedenáctou příčku. Její obrat se roku 2014 zvýšil o 10 procent na 9,2 miliardy dolarů.

Firma Russian Helicopters (Вертолеты России; 23. místo) zaznamenala plus 16,3 procenta. Tactical Missile Corporation (Корпорация «Тактическое ракетное вооружение; 31. místo) zvýšila svůj obrat dokonce o 48,6 procenta. Koncern vyrábí mino jiné rakety pro ruské letectvo. United Aircraft Corporation (Объединённая Авиастроительная Корпорация), pod níž spadají Suchoj, MiG a Irkut, si v prodejích polepšila o sedm procent.

Prezident Putuin na dni ruské flotily.

Podle magazínu Defence News je mezi stovkou největších zbrojařů planety sedm ruských zástupců. Jak už řečeno, obchodu se zbraněmi svědčí množící se objednávky Kremlu.

Prezident Vladimír Putin chce podíl moderních zbraňových systémů v ruském vojsku zvýšit na 70 procent. Ruská vláda chce za tímto účelem v příštích letech vydat rekordní sumu kolem 330 miliard dolarů.

Daří se ale i vývozu. Po Spojených státech je Rusko druhým největším exportérem zbraní na světě. Loni ruské vývozy překročily 13 miliard dolarů. Současně přišly objednávky ze 15,9 miliard dolarů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 2,2 miliardy.

Ruský letoun T-50.

Ruský prezident přikládá zbrojním exportům velký strategický význam. Pravidelně povzbuzuje své úředníky a vlastenecké producenty, aby učinili vše k posílení přítomnosti Ruska na globálním zbrojním trhu.

Dobré obchodní výsledky interpretují ruská média jako důkaz, že Západem vyhlášené sankce vůči Rusku nemají žádný význam, či jen minimální.

Z manévrů ruských ženistů.

Státní zpravodajská agentura Ria Novosti zveřejnila karikaturu ruského Medvěda, který trénuje s činkou, na níž je nápis "sankce". Na krátkých rukávech obepínajících míšovy svaly jsou nápisy pozemní vojsko a flotila.

Faktem je, že nejlepší ruští zákazníci se na západních sankcích nepodílejí. Jsou to Indie, Irák, Čína a Vietnam, uvedla státní agentura pro zbrojní exporty. Ve skutečnosti ale sankci stopy na ruských výrobcích zbraní zanechaly.

Z manévrů Baltské flotily.

Dovozy zbrojní technologie totiž loni klesly na 100 milionů dolarů - roku 2013 to bylo 150 milionů dolarů. Kvantitativně se to může zdát dost málo, ale kvalitativně je to pro Rusko dosti bolestivé, protože omezení importu se týkají především elektroniky pro moderní zbraňové systémy, kterou si Rusové sami většinou nedokáží vyrobit.

Konkrétně. Ruské ministerstvo obrany zatím našlo domácí náhradu za pouhých sedm komponentů. Potřebuje jich ale celých 127.

Na komodromu Plesetsk.

Autor: - pp -Foto: ruské min. obrany, Kreml

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ