Rasmussen: Putin otestuje NATO útokem na Pobaltí

Zahraničí
6. 2. 2015 12:35
Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl provést hybridní útok na některý z pobaltských států, aby otestoval, jestli se Severoatlantická aliance zmobilizuje. V rozhovoru poskytnutém listu The Daily Telegraph to tvrdí bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Putin má podle Rasmussena nebezpečné ambice, které sahají za Ukrajinu, a chce vyzkoušet rozhodnost Západu, pokud jde o Pobaltí. Skutečným cílem Kremlu je narušit solidaritu aliance a obnovit nadvládu Ruska ve východní Evropě.

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen."Tady se nejedná o Ukrajinu. Putin chce vrátit Rusko do jeho původní pozice velmoci," prohlásil někdejší šéf NATO. "Je vysoce pravděpodobné, že bude intervenovat v Pobaltí, aby vyzkoušel článek 5 Severoatlantické aliance," dodal s poukazem na zakládající smlouvu NATO. Její pátý článek zakotvuje kolektivní bezpečnost. Vyplývá z něj, že ozbrojený útok byť na jediného člena aliance bude považován za útok na všechny členské státy a bude mít za následek koordinovanou akci, včetně možného použití ozbrojené síly.

"Putin ví, že překročí-li tuto červenou čáru a zaútočí na člena NATO, bude poražen. To si řekněme zcela jasně," konstatoval Rasmussen. Zároveň však upozornil, že ruský prezident je "specialista na hybridní válku".

Panují obavy, že Kreml vyvolá v Estonsku nebo v Lotyšsku, kde žijí silné ruské menšiny, konflikt podobný východní Ukrajině. Se skrytou vojenskou intervencí pomocí vojáků a zbraní bez označení. To může podle Rasmussena svádět slabší členy aliance k bagatelizování konfliktu, ať už kvůli ochraně obchodních vztahů s Ruskem, nebo kvůli prokremelským sympatiím, jak je tomu u Maďarska nebo Řecka.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ