Ukrajinští rebelové vyhlásili klid zbraní v oblasti, kde se na východě Ukrajiny ve čtvrtek zřítil malajsijský letoun s téměř 300 lidmi na palubě. Předali podle očekávání také malajsijským představitelům takzvané černé skříňky, které mají obsahovat údaje a záznamy z letu zničeného stroje. Podle Malajsijců jsou skříňky v dobrém stavu.
Zastavení palby k usnadnění vyšetřování katastrofy má podle proruských rebelů platit v okruhu deseti kilometrů kolem místa zřícení letounu společnosti Malaysia Airlines na východě Ukrajiny. Oblast s místem dopadu stroje kontrolují ozbrojení separatisté bojující proti ukrajinské vládě.
"Tady jsou ty černé skříňky. Věříme, že tyto černé skříňky odhalí pravdu," řekl v úterý ráno vůdce doněckých rebelů Alexandr Borodaj za přítomnosti početných novinářů v sídle své samozvané Doněcké lidové republiky. Zároveň odmítl obvinění, že malajsijský letoun sestřelili separatisté. "To je informační válka. Nemáme technické možnosti ke zničení tohoto letadla. Ukrajince (v Kyjevě) pravda nezajímá," prohlásil proruský předák.
Skříňky od něj převzal představitel malajsijských bezpečnostních služeb. Konstatoval, že jsou obě v dobrém stavu.
V uplynulých dnech přicházely o černých skříňkách, jak je to už v krizi kolem východní Ukrajiny obvyklé, naprosto rozdílné zprávy. Představitelé Kyjeva zprvu oznámili, že skříňky mají ukrajinské orgány. Pak to ale popřeli.
Márnice na kolejích
Na nádraží v Torezu před odjezdem vlaku s těly mrtvých vstoupili do chladírenských vozů se skloněnou hlavou, rukama v gumových rukavicích a maskami na tvářích členové nizozemského týmu vyšetřovatelů. Na okolních nástupištích mezitím cestující v běžném provozu nastupovali do příměstských vlaků. Mrtvolný zápach byl všudypřítomný, kolemjdoucí odvraceli hlavy od hrůzné podívané.
Teploty se v Torezu pohybují kolem třicítky a podle výpravčího občas vypadne na nádraží proud. Pozůstatky byly čtyři dny po katastrofě vystaveny dalšímu rozkladu. Pohyby vyšetřovatelů přísně sledovali ozbrojení povstalci, kteří jevili pramálo ochoty ke spolupráci. Od vagonů odháněli s rostoucí agresivitou novináře.
Když se konečně vlak pohnul, nikdo nevěděl, kam jede. Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že přes Doněck do Charkova, kam ukrajinská vláda umístila krizový štáb. Z Charkova by pak měly být vyvezeny k analýze do Nizozemska. Kdy se tak stane, nikdo neví.
Zametání stop
Australský premiér Tony Abbott prohlásil, že s věcnými důkazy bylo na místě pádu trosek rozsáhle manipulováno. "Po trestném činu přichází zametání stop. Jsme svědky rozsáhlého falšování důkazů, což očividně musí skončit," konstatoval. "Není to nehoda, je to zločin."
Jeden ze zpravodajů na místě katastrofy zaznamenal podezřelé chování místních záchranářů. "Když jsme odcházeli, dělníci s jakýmsi zařízením v ruce prohledávali zbytky trupu letadla," řekl mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw. Oblast nebyla nijak chráněna, některé kusy letadla byly očividně odděleny od ostatních nebo přemístěny.
Ukrajinský vicepremiér Volodymyr Hrojsman nedávno vyjádřil obavu, že separatisté manipulovali s černými skříňkami, které obsahují záznam hlasové a datové komunikace posádky a údaje o letu. Obsah skříněk prý mohli rebelové poškodit. "Máme informace, že záznamníky měli rebelové v rukou po celou dobu a mohli s nimi něco udělat," konstatoval.
Na místo pádu malajsijského letadla v pondělí dorazil mezinárodní tým expertů a zahájil zkoumání trosek. Experti podle Kyjeva během dopoledne detailně prozkoumali a zdokumentovali centrální části trupu Boeingu 777, v jehož troskách minulý týden zahynulo 298 lidí, z toho 193 Nizozemců. Poté se věnovali zkoumání pilotní kabiny.
Malajsijský premiér Najib Abdul Razak po nedávném jednání s vůdcem doněckých rebelů Borodajem sdělil, že zahraniční experti budou mít zaručen bezpečný přístup na místo neštěstí, aby mohli naplno začít vyšetřovat. Trosky a pozůstatky obětí má zkoumat celkem 31 lidí: 23 Nizozemců, dva Němci, dva Američané a jeden Brit; tři zástupce vyslalo australské velvyslanectví v Kyjevě.