Rok v Kremlu: povoluje Medveděv šrouby?
07.05.2009 06:30 Analýza
Je to tání, povolování šroubů autoritativního režimu, začátek opravdové reformy, anebo jen liberální nátěr na Kremlu? Ruského prezidenta Dmitrije Medveděva po roce v čele státu provázejí stejné otázky, jako když se loni 7. května ujal nejvyšší funkce. K rozluštění hádanky nepomáhá ani sepětí Medveděva s jeho předchůdcem Vladimirem Putinem ve vládnoucím "tandemu", ani zvyk Kremlu současně vysílat protichůdné signály.
V Moskvě se už pár týdnů odehrává další proces s kdysi nejbohatším Rusem Michailem Chodorkovským, jehož osud je vnímán jako lakmusový papírek případných změn za zdmi Kremlu. Nejen právníci se pozastavují nad absurditou obvinění, podle něhož bývalý magnát ukradl veškerou ropu svého koncernu Jukos, a nejen kritici Kremlu si myslí, že jde o další díl pomsty za někdejší Chodorkovského ambice, kterými vhodil Putinovi rukavici do tváře. Za novým procesem list Moskovskij komsomolec vidí snahu klanu silových resortů zdiskreditovat Medveděvovo předsevzetí vybudovat v Rusku právní stát.
Ale z vězení vyšla Světlana Bachminová. Bývalá právnička Chodorkovského impéria se však nedostala na svobodu ani tak jako první propuštěný vězeň z případu Jukos, ale především jako kající se matka tří dětí. "Jedna vlaštovka jaro nedělá," odpověděl si list Vedomosti na otázku, zda podmínečné propuštění Bachminové může věštit hlubší změny.
ČTĚTE TAKÉ: Ruský soud: Chodorkovskij zůstává za mřížemi
Chodorkovskij: býval multimiliardářem, pak šil rukavice
Přijde druhá perestrojka?
Protikladů je více: "restart" ve vztazích s USA provází ochlazení vůči NATO. Medveděv se radí s ochránci lidských práv, ale aktivisté a novináři stále čelí útokům. Prezident vybízí k větší soutěži v ruské politice, ale ostře sledovaný volební souboj o křeslo starosty olympijského Soči podle opozice opět poznamenaly špinavé mocenské triky; pokrok je snad v tom, že opoziční předák Boris Němcov byl k volbám vůbec připuštěn. Prezident poskytl rozhovor opozičnímu listu, ale z televize zmizel další pořad, v němž se směli objevovat opoziční politici.
"Vláda pod kontrolou parlamentu... To je předzvěst parlamentní republiky, Damoklův meč nad Putinem," komentoval ředitel Institutu problémů globalizace Michail Děljagin první krůčky Medveděvovy politické reformy, kterou přirovnal k počátkům Gorbačovovy "perestrojky". I nyní jsou hnacím motorem změn ekonomické a sociální problémy, s nimiž si vedení neví rady.
Nechybí ani skeptičtější hlasy. "V druhém roce prezidentování (Medveděvovi)nezbývá než se věnovat propagandě sebe sama," usoudil server gazeta.ru. Putin sice nástupci předal křeslo a jaderný kufřík, ale ponechal si moc.
Putin se loni v březnu v prezidentských volbách kvůli ústavě nemohl ucházet o třetí mandát za sebou, a tak za svého nástupce vybral Medveděva, těšícího se v kremelských poměrech pověsti relativního liberála.
Avšak naděje na změny utnula srpnová rusko-gruzínská válka, po níž vize modernizace Ruska zmizela z pořadu dne. I lednová plynová krize s Ukrajinou předvedla, že na první housle hraje Putin. Jako šéf vlády má v rukou finance, pomoc regionům a podnikům, může se opřít o vládnoucí stranu a parlamentní většinu.
ČTĚTE TAKÉ: Bitva o Gruzii. Tentokrát propagandistická a v ruské TV
Po roce od střídání v Kremlu má jasno i většina Rusů. Podle průzkumu centra Levada si jen 12 procent myslí, že Medveděv je opravdu prvním mužem státu. Podle 45 procent dotázaných zůstala moc v Putinových rukou, podle dalších 42 procent si premiér zachoval vliv ve značné míře.
Tučná léta Putina střídá krize
V případě zhoršování krize a propuknutí nepokojů nelze podle expertů z konzultační firmy Eurasia Group vyloučit ani Medveděvovu demisi a Putinův návrat v roli zachránce vlasti.
"Přepřahat během krize může být nebezpečné, ale naše moc hraje ruskou ruletu a vše je možné," řekla politoložka Lilija Ševcovová z moskevského Carnegieho centra. Putinovy vyhlídky na návrat do Kremlu podle ní závisejí hlavně na tom, jak si nyní poradí s krizí.
Medveděv je první ruský prezident, který své postavení nezískal v politickém boji, ale jako úředník se dostal až na vrchol moci. Díky svému předchůdci, nynějšímu spoluhráči v tandemu, který je naopak politikem každým coulem. Sám Putin si soužití s bývalým podřízeným, který se formálně stal jeho nadřízeným, pochvaluje. "Vytvořili jsme s Dmitrijem Medveděvem velice efektivní tandem... Naše nynější součinnost se mi velice zamlouvá," řekl loni v prosinci. A dal najevo, že nemíní Medveděva vystřídat před příštími volbami. "Netřeba se plašit, co se stane v roce 2012. Uvidíme," dodal.
Prezident, který zpočátku neměl v Kremlu ani vlastní tým, nyní o sobě opět dává více vědět. Na rozdíl od Putinových dob začal rychle odvolávat neschopné šéfy regionů, udělil milost hned tuctu vězňů najednou, radí se s liberálními ekonomy, opozičního politika udělal gubernátorem.
"Medveděv byl loutka, ale nyní podniká věci, které se Putinovi nemusejí líbit," řekl časopisu Newsweek politolog Jurij Černyšev. Podle zpráv ze zákulisí to mezi aparáty Kremlu a vládního Bílého domu začíná jiskřit.
Putin má za sebou osm tučných let rostoucího blahobytu. Medveděvova bilance zůstává skromnou. Prezidentovo antikorupční tažení zatím velký dojem na Rusy neudělalo, vlastně se jen dozvěděli, kolik se v Kremlu a ve vládě vydělává. Politická a soudní reforma mají za sebou jen prvé krůčky. Ale Medveděv je právník, zvyklý postupovat na dlouhé lokte.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.