Ruská ambasáda vyjádřila rozhořčení kvůli pomníku vlasovcům

Zahraničí
11. 12. 2019 14:50
Ruská vlajka.
Ruská vlajka.

Rozhodnutí městské části Praha-Řeporyje zbudovat vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce, vyvolává podle ruského velvyslanectví hluboké rozhořčení. Ambasáda zopakovala, že vlasovci byli komplici nacistů. Podle ní je cynické odhalit pomník příští rok při příležitosti 75. výročí konce druhé světové války. Od Česka očekává plnění mezinárodních závazků. Městská část chce pomník vytvořit s ohledem na to, že vlasovci v závěrečné fázi války pomohli osvobodit Prahu od nacistů.

Velvyslanectví na facebooku napsalo, že řeporyjské rozhodnutí nemůže vyvolávat nic jiného než pocit hlubokého rozhořčení. "Zvláštní cynismus toho, co se pravě odehrává, spočívá v tom, že pomník vlasovcům, kteří v různých obdobích byli součástí útvarů wehrmachtu a SS, místní samospráva plánuje postavit u příležitosti 75. výročí ukončení druhé světové války. Vyvolává rozpaky, že takové iniciativy nacházejí podporu v zemi, jež zažila hrůzy Lidic a Ležáků, kde páchali zvěrstva zločinci, kteří nosili stejnou vojenskou uniformu," uvedla ambasáda.

"Mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku zločiny kompliců nacistů, takových, jako byli i vlasovci, jsou kvalifikovány jako zločiny, které nemají promlčecí lhůtu. Očekáváme od české strany plnění mezinárodních závazků, a to podle Charty OSN a Úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti," doplnil ruský zastupitelský úřad.

Řeporyjské zastupitelstvo v úterý večer rozhodlo, že městská část vybuduje pamětní místo připomínající vlasovce. O jeho podobě bude městská část ještě jednat. Budoucí vzpomínkové místo bude pod kamerovým systémem a chráněno antigraffiti nátěrem. Podle starosty Pavla Novotného (ODS) Řeporyje zhruba 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování Prahy v květnu 1945, důstojné pietní místo dluží.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. O jejich přispění k osvobození hlavního města se za minulého režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy neuznává. Velitel Andrej Vlasov byl po skončení války Sověty popraven.

Autor: ČTK Foto: , www.pixabay.com/IGORN

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ