Ruská duma se kvůli základnám USA obává zbrojení
06.04.2007 11:21
Dolní komora ruského parlamentu v pátek varovala před návratem k "závodům ve zbrojení", který může vyvolat vybudování amerického protiraketového štítu v Evropě. Ruská duma se také vyjádřila k situaci na Ukrajině. Zhodnotila rozpuštění tamního parlamentu prozápadním prezidentem Juščenkem jako neústavní.
K prvnímu problému ruští poslanci v pátek jednomyslně přijali deklaraci, v níž se mimo jiné píše: "Taková rozhodnutí (...) dnes přispívají k novému rozdělení Evropy a k oživení nové vlny závodů ve zbrojení."
Americká delegace v NATO minulý týden uvedla, že Spojené státy navrhly Rusku spolupráci při budování protiraketové základny. Tato dvoustranná součinnost by měla být předmětem jednání na příští schůzce Rady NATO-Rusko 19. dubna v Bruselu. Vysoký představitel amerického ministerstva obrany Eric Edelman však ve středu uvedl, že pokud by se USA s Ruskem nedohodly na společném programu, v což prý doufají, nezabrání to Washingtonu pokračovat v jeho projektu.
Polská ministryně zahraničí Anna Fotygová mezitím potvrdila, že Polsko zahájí v dubnu formální jednání o umístění části americké protiraketové základny na svém území. Jednání prý mohou trvat až několik měsíců. Česko oficiálně vyslovilo souhlas se zahájením vyjednávání s USA minulou středu.
Záměr vybudovat protiraketový štít v Evropě zdůvodňují USA tím, že má chránit před případnými útoky nevyzpytatelných států, za jaké označují Írán nebo Severní Koreu. Moskva se od počátku staví proti americké základně, jejíž radarová část by měla být podle přání Washingtonu v Česku a silo s protiraketovými střelami v Polsku. Moskva se obává, že by to znamenalo přímé ohrožení bezpečnosti Ruska a mohlo by to vyvolat další kolo zbrojení.
Rusko nechce ztratit vliv na Ukrajinu
Duma se dále věnovala rozpuštění ukrajinského parlamentu, které označila za protiústavní. Dekret o rozpuštění ukrajinského parlamentu vydal v pondělí prezident Viktor Juščenko, který zároveň vyhlásil předčasné volby na 27. května. Přiostřil tím mocenský spor s premiérem Viktorem Janukovyčem, který rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb odmítá a prezidentovo rozhodnutí napadl u ústavního soudu.
Podle ruských poslanců je Juščenkův krok "extrémně nebezpečným signálem" pro politické rozložení sil na Ukrajině. Poslanci Dumy se tak prý přiklonili k "názoru ukrajinských poslanců a odborníků", podle nichž Juščenkův dekret popírá ukrajinskou ústavu.
Dekret prezidenta Juščenka nyní zkoumá ukrajinský ústavní soud. Podle soudního mluvčího má nyní 15 pracovních dnů na to, aby zjistil, zda rozpuštění parlamentu bylo v souladu s ústavou, nebo ne.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.