Ruská odveta za základny - jaderná zařízení v Bělorusku
27.08.2007 16:41 Aktualizováno 27.08. 20:35
Rusko by mohlo zvážit umístění jaderných zařízení na území Běloruska jako odpověď na americký plán vybudovat protiraketový štít v Polsku a Česku. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil ruský velvyslanec v Minsku Alexander Surikov.
"Záleží to na názoru odborníků, diplomatů a armády," řekl Surikov, podle něhož je třeba nejprve posoudit, zda je takový krok nutný a možný. Pokud ano, bude muset Moskva rozhodnout, kdy a jak ho uskuteční. "Mluvím o zařízeních spojených s jadernými zbraněmi," zdůraznil velvyslanec.
Běloruské ministerstvo zahraničí zareagovalo prohlášením, že země na svém území už hostí ruská vojenská zařízení, že však o rozmístění jaderných arzenálů oficiální činitelé v Minsku a v Moskvě doposud žádná jednání nevedli.
"Čas nám řekne, zda se takové debaty opravdu uskuteční," uvedla mluvčí ministerstva Maria Vanšinová.
Vůdce běloruské liberální a nacionalistické opozice Anatol Ljabedzka označil Surikovovo prohlášení za pouhý trumf použitelný při vyjednávání Moskvy a Washingtonu. Bělorusové, nejhůře postižení katastrofou na ukrajinské černobylské jaderné elektrárně z roku 1986, podle něj nebudou tolerovat rozmístění jaderných zařízení.
"Pouze člověk uvažující o politické sebevraždě by začal jednat o rozmístění jaderných zbraní," dal se slyšet vůdce Sjednocené občanské strany (ZPO) Ljabedzka. "Většina Bělorusů by byla proti."
"Íránská hrozba neexistuje"
Moskva od počátku odmítá americký záměr vybudovat ve střední Evropě protiraketový štít, jehož radarová část by měla stát v Česku a silo s desítkou protiraketových střel v Polsku. Rusko považuje plánovanou základnu za ohrožení vlastní bezpečnosti a narušení strategické rovnováhy. Nepřijímá ani zdůvodnění americké strany, že základna má chránit před útoky Íránu. Podle Rusů íránská hrozba neexistuje. Moskva už dříve pohrozila v případě vybudování systému blíže neupřesněnými odvetnými kroky.
Autoritativní běloruský prezident Alexandr Lukašenko štít také odmítá a v minulosti několikrát pohrozil odvetnými opatřeními ve spolupráci s Kremlem.
Putin nedávno nabídl Washingtonu místo zvažované evropské základny alternativu: Rusko a USA by mohly společně využívat radarovou stanici v ázerbájdžánské Gabale, kterou si Rusko pronajímá. Využití tohoto radaru by podle Ruska mohlo nahradit plánovanou radarovou stanici v Česku. Rakety, jež by byly součástí systému, by mohly být umístěny na moři nebo ve státech, jako je Turecko.
Obě strany mají o ruském návrhu jednat v říjnu. Washington ale již dříve oznámil, že se plánu na výstavbu základny v Evropě nevzdá.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.