Ruská liberální opozice se dva dny před prezidentskými volbami dostala do sporu kolem uctění památky Borise Němcova, kritika Kremlu zastřeleného před třemi lety v centru Moskvy. V pátek bude na domě, kde Němcov žil, odhalena pamětní deska. Velká část opozičních politiků ani pozůstalí z Němcovovy rodiny se ale ceremoniálu nezúčastní.
Spor se týká Xenije Sobčakové, prezidentské kandidátky, která údajně umístění desky na dům v centru Moskvy dohodla se starostou Sergejem Sobjaninem. Deska tam v minulosti byla umístěna už několikrát, ale pokaždé ji strhli aktivisté prokremelského militantního hnutí SERB. Radnice odmítala zasáhnout s odůvodněním, že umístění desky nepovolila. Sobjanin nakonec žádostem o uctění Němcovovy památky vyhověl.
Špičky ruské liberální opozice se odhalení pamětní desky nezúčastní. Vyčítají Sobčakové, že památku zavražděného politika zneužívá ke své kampani před prezidentskými volbami. Nedostaví se disident Ilja Jašin, šéf hnutí Solidarita, které Němcov založil. Nepřijde ani nejznámější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, který chování Sobčakové označil za "jednu z nejodpornějších epizod volební kampaně". Odhalení nebude přítomna ani Němcovova dcera Žanna.
Sobčaková, která ve čtvrtek ohlásila záměr založit novou politickou stranu, si vysloužila kritiku od opozičních kolegů už svou kandidaturou v prezidentských volbách. Kremlu prý tak umožňuje ujišťovat ruskou i zahraniční veřejnost, že volební proces je demokratický a otevřený všem. Navalnému přitom úřady účast znemožnily s odkazem na odsouzení ve sporné kriminální kauze.
Němcov byl zastřelen v únoru 2015, když v centru metropole přecházel most přes řeku Moskvu nedaleko Kremlu. Moskevský soud odsoudil za jeho vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům vězení a čtyři Dadajevovy komplice k trestům odnětí svobody od 11 do 19 let. Inspirátory a objednavatele vraždy se odhalit nepodařilo.