Ruská pomoc Ukrajině za dveřmi. Kyjev a EU organizují trucakci

Zahraničí
14. 8. 2014 11:20
Kolona téměř tří set náklaďáků zamířila z Moskevské oblasti na východ Ukrajiny.
Kolona téměř tří set náklaďáků zamířila z Moskevské oblasti na východ Ukrajiny.

Vláda v Kyjevě, která je velmi nervózní kvůli obřímu ruskému humanitárnímu konvoji s téměř třemi sty nákladními vozy, jež míří do Luhansku a Doněcku, zorganizovala za pomoci Bruselu bleskově pomoc vlastní. Konkrétně do Luhansku obklíčenému ukrajinskou armádou a gardou, kde je kritická až katastrofální humanitární situace. Dle mluvčí ukrajinského prezidenta se má ukrajinská pomoc vydat na cestu ještě dnes.

Podle ruských médií odvolávajících se na ukrajinské zdroje k tomu poskytla Evropská unie 2,5 milionu eur (asi sedmdesát milionů korun). Prezident Petro Porošenko o akci mluvil s ministrem zahraničí USA Johnem Kerry a spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Lidé v Doněcku se ukrývají před bombardováním ve sklepích.Zástupce Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) zamířil mezitím do Kyjeva a Moskvy, aby zde jednal o osudu ruského humanitárního konvoje pro východoukrajinský Luhansk.

Kolona je prozatím v Rusku nedaleko hranic s Ukrajinou, zatím ale není jasné, kdy a kde vstoupí na ukrajinské území.

Podle některých zpráv se konvoj rozdělil na dvě části. Ta, která míří jižněji, by se mohla dostat o Luhansku i bez "povolení" Kyjeva.

"Otázku hraničních a celních procedur musejí obě strany stále ještě vyřešit," uvedl v prohlášení MVČK.

Laurent Corbaz, který má v MVČK na starosti operace v Evropě a střední Asii, chce v metropolích Ruska a Ukrajiny zdůraznit "přísně humanitární roli" Červeného kříže a to, že dodávka pomoci strádajícím obyvatelům nesmí být politizována. Corbaz do Kyjeva a Moskvy míří ze Ženevy.

Ukrajinský prezident Porošenko a šéf NATO Rasmussen. Aliance přilévá v poslední době do ukrajinského ohně až příliš mnoho oleje.Konvoj takřka tří set vozidel s humanitární pomocí, který vypravila ruská vláda v noci na úterý, je nyní v Rostovské oblasti. Ta přímo hraničí s Ukrajinou.

Původně se předpokládalo, že kolona přejede do Charkovské oblasti na Ukrajině. S touto variantou se ale podle všeho nepočítá, konvoj zřejmě z Ruska vstoupí přímo do Luhanské oblasti.

Vozy míří podle novinářů, kteří konvoj doprovázejí, k ruskému městu Kamensk-Šachtinskij, které leží asi pět kilometrů od hranic. Tamní oblast na ukrajinské straně je pod kontrolou separatistů.

Kolona téměř tří set náklaďáků zamířila z Moskevské oblasti na východ Ukrajiny.

Šéf nikým neuznané povstalecké Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny Valerij Bolotov ze zdravotních důvodů rezignoval. Dnes o tom informovala ruská zpravodajská stanice Rossija 24. Bolotovův odchod přichází týden poté, co odstoupil vůdce doněckých separatistů Alexandr Borodaj.

Povstalecké vedení už v červenci opustil Denis Pušilin, šéf doněckého "Nejvyššího sovětu". Rus Pušilin se vzdal své funkce údajně z osobních důvodů a žije v Moskvě.

Ruský pas má stejně jako Pušilin a Borodaj i Bolotov. Ten ve svém rezignačním prohlášením uvedl, že kvůli zranění již dále nemůže vykonávat svou funkci. Dodal, že nahradit by ho měl dosavadní "ministr obrany" povstalecké republiky Igor Plotnickij.

Zpravodajské agentury již dříve uvedly, že povstalecké vedení se rozhodlo postupně nahrazovat rodilé Rusy polními veliteli z řad Ukrajinců. Chce tak prý podpořit bojovou morálku vzbouřenců, kteří jsou už několik týdnů pod silným tlakem ukrajinské armády a ztrácejí pozice. Ukrajinské ozbrojené síly jsou ve výrazné přesile a jsou lépe vyzbrojeny. 

 

Autor: - pp -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ