Třiadvacetiletý trest vězení žádal prokurátor ve středu v ruském Rostově na Donu pro ukrajinského režiséra Olega Sencova, který je obviněn ze spáchání teroristických akcí na poloostrově Krym zabraném loni Ruskem. Členové skupiny vytvořené Sencovem prý loni v květnu zorganizovali dva teroristické útoky proti ruským objektům a chtěli zničit pomník revolucionáře Vladimira Uljanova-Lenina. Sencov svou vinu, pravomoc soudu ani platnost budoucího verdiktu neuznává.
Proces s ukrajinským režisérem začal minulý měsíc. Podle vyšetřovatelů umělec stojí za loňskými útoky na krymskou kancelář hlavní kremelské vládní strany Jednotné Rusko a veřejné organizace Ruské společenství Krymu. Dva údajní Sencovovi spolupachatelé byli už odsouzeni k sedmiletým trestům, pro třetího Oleksandra Kolčenka žádá ruský prokurátor 12 let.
Obžaloba tvrdí, že Sencov je členem ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázána. Obviněný to odmítá, ale hlásí se k ukrajinskému hnutí Euromajdan, které stálo za loňským svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče.
Podle dřívějších zpráv hrozilo Sencovovi maximálně deset let vězení. Ze zpráv ruských agentur vyplývá, že žaloba obvinění rozšířila o nezákonné ozbrojování a další trestné činy.
Soud se Sencovem vyvolává široké mezinárodní protesty. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Ve středu za Sencova už podruhé dopisem do Kremlu intervenovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda. K propuštění ukrajinského režiséra letos Moskvu vyzvalo i české ministerstvo zahraničí.
Počátkem srpna si Sencov stěžoval na mučení, kterému ho prý podrobili agenti ruské tajné služby FSB. "Začali mě bít nohama, rukama, obušky, vstoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit. Hrozili, že mě znásilní obuškem, odvezou do lesa a tam zakopají," řekl Sencov.