Ruská vojenská flotila se <span>vrací na oceány</span>

Zahraničí
5. 12. 2007 18:15
Ruská Pacifická flotila ve Vladivostoku.
Ruská Pacifická flotila ve Vladivostoku.

Ruská Pacifická flotila ve Vladivostoku.Ruské válečné námořnictvo obnovilo trvalou přítomnost svých vojenských plavidel v různých oblastech světových oceánů, jako tomu bylo v dobách studené války. O splnění příslušného rozkazu dnes v Kremlu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina ministr obrany Anatolij Serďukov.

Podle jeho slov, jež cituje agentura RIA Novosti, je ode dneška až do 3. února příštího roku naplánováno zahájení plavby vojenských lodí do severovýchodního Atlantiku a do Středozemního moře. Cílem tohoto "defilé" je podle ruského ministra zajištění přítomnosti válečných lodí v těchto regionech a vytvoření podmínek pro bezpečí ruského loďstva.

Skupina lodí včetně protiponorkových, letadlové lodi a tankerů dnes vyplula směrem na Severomorsk, řekl Serďukov. Ve Středozemním moři se k nim podle něj připojí část černomořské flotily včetně raketového křižníku a dalšího Sevastopolský námořník.tankeru.

Součástí flotily jsou dále čtyři válečné lodě, sedm plavidel ze Severní, Černomořské a Baltské flotily, 47 letadel a 10 vrtulníků, přičemž 14 strojů je vyčleněno z ruského strategického letectva.

Během plavby válečných lodí do cílových destinací naplánované na více než 70 dní budou uskutečněna tři taktická cvičení. Součástí manévrů budou i ostré střelby a jejich simulace z plavidel i letounů, oznámil Serďukov.

Národní bezpečnost nadevše

Rusko by chtělo být trvale přítomno svou flotilou válečných námořních lodí ve Středozemním moři, řekl už v srpnu ruský admirál Vladimir Musorin. Podobné ambice mělo v minulosti i sovětské námořnictvo, a jak je vidět, dnešní "rozjezd" ruských válečných lodí do světových oceánů tuto ambici potvrzuje.

Sevastopolský přístav.Stejně jako ruské válečné námořnictvo demonstruje svou sílu i ruské válečné letectvo. Prezident Putin už v srpnu oznámil obnovení rutinních letů, které provádělo sovětské letectvo v dobách studené války.

Ruské letouny však byly zachyceny v blízkosti britského vzdušného prostoru již v polovině července a nad americkou námořní základnou na tichomořském ostrově Guam na počátku srpna.

Šéf Kremlu před časem zdůvodnil oživení tradic ze sovětských dob nutností zvýšit národní bezpečnost, která podle něj po rozpadu Sovětského svazu a zastavení těchto misí výrazně klesla. Rusko chce podle pozorovatelů zároveň demonstrovat svou vojenskou sílu. A do této kategorie spadá i dnešní vyplutí ruské vojenské flotily do světových moří.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ