Ruské kalašnikovy dobývají trh v USA. Oblíbily si je i ženy

Zahraničí
30. 11. 2012 15:15
Kalašnikov akorát do (větší) kabelky.
Kalašnikov akorát do (větší) kabelky.

O slavné útočné pušky Kalašnikov sice ruská armáda už moc nestojí, ale ve verzi pro civilní trh slaví tato zbraň čím dál větší úspěchy. A to i v USA, kam letos míří více než 80 procent exportu zbrojovky Ižmaš. Výrobce dokonce slibuje nabídnout civilistům nového kalašnikova AK-12, který se teprve vyvíjí, ještě dříve než ruským vojákům.

"Na základě AK-12 jsme vytvořili civilní verzi, která se objeví ještě dříve než zbraně pro ozbrojené síly. Předpokládám, že tato verze bude v prodeji už od příštího léta," prozradil generální ředitel Alexandr Kosov. Armáda by se měla dočkat nové zbraně o rok později.

Místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin s AK-12.Civilní verze kalašnikovů jsou pod názvem Sajga, což je jinak druh antilopy, známy i českým zákazníkům. V produkci zbrojovky zaujímají čím dál větší místo, nyní přibližně 60 až 70 procent.

Ruská armáda totiž loni pozastavila další nákupy "kalašnikovů", protože starších verzí už má plné sklady, a letos si prý objednala jen 10 tisíc kusů.

Ruská armáda v nové podobě, zeštíhlené na pětinu oproti sovětským dobám, si žádá zbraň odpovídající požadavkům doby, a tak Ižmaš od loňska vyvíjí AK-12 coby už pátou generaci legendárních "automatů".

Ty do dějin vstoupily po druhé světové válce pod názvem AK-47 a rychle se staly jednou z nejrozšířenějších zbraní po celém světě. Ve východním bloku nebyla kalašnikovy vyzbrojena jen někdejší československá armáda, která dala přednost samopalu vzor 58 domácí konstrukce. 

Sajga MK.Asi i minulá sláva přispívá k civilnímu exportu, který se za devět měsíců letošního roku zvětšil oproti loňsku o 60 procent na 484 milionů rublů (více než 300 milionů korun) a do konce roku by mohl dosáhnout 665 milionů (asi 418 milionů Kč).

Kromě USA k dalším velkým odbytištím patří Kazachstán, Ukrajina, Pákistán a Norsko. Ředitel Kosov předpokládá, že v příštím roce, kdy má Ižmaš vyrobit okolo 150 tisíc kusů zbraní, vývoz vzroste ještě o pětinu.

Sajgy si mohou koupit i Rusové, ale tyto zájemce silně omezují ruské předpisy o držení palných zbraní. Zato Američané, kterým právo vlastnit zbraň zaručuje ústava, nakupují kalašnikovy/sajgy po desetitisících.

Ti, co se dříve spokojovali s pistolemi, sahají nyní po AK-47. Podle prodejců stoupá poptávka zejména mezi ženami, které si zbraně opatřují k sebeobraně, ale zájem o poloautomatické verze mají i lovci.

Na celém světě oblíbené kalašnikovy.Obchodům hrají do karet i obavy, že by po znovuzvolení Baracka Obamy mohl znovu platit zákon, který v letech 1994-2004 zakazoval útočné pušky. Brokovnice Sajga si pořizuje i americká policie.

Nad chováním tradičního zákazníka, ruské armády, visí otazník a v médiích se už objevily "zaručené" zprávy, že prý AK-12 při testech vykázal množství vad. Podle Kosova je to však nesmysl, protože AK-12 v konečné podobě ještě neexistuje, tovární zkoušky podstupuje teprve druhý prototyp.

Na státní zkoušky by měla dojít řada až v polovině příštího roku a sériová výroba by se mohla rozběhnout nejdříve od roku 2014.

I nový kalašnikov si má zachovat rysy svých předchůdců, ale má se vyznačovat menším zpětným rázem a větší přesností při střelbě dávkou.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , izhmash.ru

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ