Rozhovory mezi ruským premiérem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinskou kolegyní Julií Tymošenkovou naznačí, zda mezi oběma zeměmi vypukne na konci roku nový spor o ceny a platby dluhů jako před rokem a zda se má Evropa opět připravit na lednový výpadek dodávek plynu přes Ukrajinu.
Těsně před čtvrtečním zahájením rozhovorů se ukrajinský prezident Viktor Juščenko pokusil premiérku „ztrapnit", píše agentura Reuters. Vyzval ve čtvrtek svého ruského partnera Dmitrije Medveděva, aby se zasadil o změnu dohody o dodávkách ruského zemního plynu, již pomohla uzavřít právě Tymošenková.
Dohoda je podle Juščenka pro Ukrajinu příliš tvrdá. V otevřeném dopise šéfovi Kremlu zveřejněném na webu Juščenko uvedl, že nynější smlouva potřebuje "naléhavě revidovat".
"Zachování dohody beze změny vytvoří potenciální hrozby pro spolehlivost dodávek plynu na Ukrajinu a jeho tranzit do dalších evropských zemí," napsal Juščenko.
Ostrá kritika
Ukrajinský prezident si stěžoval hlavně na nepoměr mezi objemem odebraného plynu a pokutami, jimž Ukrajina musí čelit v případě, že neodebere původně dohodnuté množství plynu.
"Pokud ze 42 miliard krychlových metrů plynu Ukrajina například neodebere 14 miliard krychlových metrů, pak kumulované penále bude činit 7,5 miliardy dolarů a po skončení kalendářního roku se podle odhadů expertů pokuta navýší na 8,5 miliardy dolarů. To je však dvakrát tolik, co jsme letos zaplatili za dodaný ruský plyn, a to je absurdní politika," zdůraznil Juščenko.
Podle Juščenkových slov se tranzit plynu přes ukrajinské území snížil o čtvrtinu, ale ruská strana za to nenese žádné následky.
Podle ukrajinského prezidenta nechce Rusko ani slyšet o tom, že by se změnil tarif za tranzit plynu, jeho výše zůstává na úrovni roku 2006, přestože cena plynu se pro Ukrajinu v tomto období zvýšila třikrát.
Plynové zájmy prezidentských kandidátů
Bývalí spojenci Juščenko a Tymošenková jsou nyní před prezidentskými volbami ostrými politickými soupeři a oba mají v plynárenském sektoru podle pozorovatelů své vlastní neprůhledné zájmy.
Dohoda, o níž Juščenko mluvil, byla uzavřena mezi ruským vývozním monopolem Gazprom a ukrajinským podnikem Naftogaz v lednu a ukončila tehdy spor, který vyřadil dodávky ruského plynu do Evropy na více než dva týdny.
Tymošenková prohlašuje, že dohoda, kterou s Putinem tehdy iniciovala, je dobrá a změny nepotřebuje.
Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby a 80 procent ruského plynu jde Evropě právě přes Ukrajinu. Ruský premiér poslední dobou již několikrát Evropu varoval, že by se krize mohla zopakovat. Tento měsíc Putin upozornil, že pokud by Ukrajina začala dodávky z tranzitu nelegálně odebírat, Moskva tok plynu omezí.
Foto: ČTK, Reuters