Boris Berezovskij, ruský miliardář žijící v Británii, v listu The Guardian tvrdí, že v Rusku chystá revoluci. Jejím cílem má být pád současného ruského prezidenta Vladimira Putina. "Musíme tento režim změnit silou," řekl v The Guardian Berezovskij, který si myslí, že režim v Rusku není možné změnit demokratickými prostředky. Na otázku, zda podněcuje k revoluci, odpověděl: "Naprosto správně." Moskva odpověděla zahájením trestního stíhání Berezovského za přípravu převratu a pohrozila tlakem na Londýn, aby magnáta s postavením politického uprchlíka vydal.
"Již jsme dali pokyn příslušným úřadům, aby zahájily trestní stíhání. Skutečně (Berezovského interview) obsahuje otevřenou výzvu k násilné změně ústavního pořádku," řekl generální prokurátor Jurij Čajka ruským novinářům. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zase prohlásil, že Berezovskij hrubě zneužívá britského azylu a že Moskva obnoví jednání s Londýnem o dřívější žádosti o vydání podnikatele ruským úřadům.
Berezovskij, který je známým kritikem prezidenta Putina, v britském deníku říká, že je v kontaktu se členy ruské politické elity. Tito lidé, jejichž jména neprozradil, protože by se tak dostali do nebezpečí ohrožení života, sdílí jeho názor, že Putin narušuje demokratické reformy v Rusku, centralizuje moc a porušuje ruskou ústavu. Podnikatel těmto osobám nabízí svoje "zkušenosti a nápady", v současnosti prý také podniká praktické kroky, především finanční.
Oligarcha dráždí ruské úřady
Náměstek mluvčího Kremlu Dimitrij Peškov v The Guardian výroky Berezovského označil za trestný čin a vyzval britské úřady, aby zvážily magnátův status uprchlíka. "Chceme věřit, že Londýn nikdy neudělí azyl někomu, kdo chce využít síly k tomu, aby změnil režim v Rusku," cituje britský list Peškova. Berezovskij již v minulosti oznámil, že zahájil kampaň, jejíž cílem má být Putinův odchod z Kremlu. Magnát byl kvůli tomu v únoru 2006 v Rusku obviněn z pokusu o státní převrat. Moskva opakovaně žádala Londýn, aby Berezovského vydal.
Berezovskij patřil do nepočetné skupiny takzvaných oligarchů, kteří nashromáždili ohromné bohatství po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Ve svých rukou kromě jiného soustředil i některá významná média. Po nástupu Vladimira Putina k moci se dostával v Rusku do stále větších problémů. Nakonec se zbavil významné části svého majetku a odešel do londýnského exilu.
Foto: archiv