Explodovat každým okamžikem hrozí obrovský sklad vyhořelého jaderného paliva z atomových ponorek na ruském poloostrově Kola v Andrejevově zátoce, jen čtyřicet kilometrů od norských hranic. V krajním případě prý hrozí druhý Černobyl.
Nikdo není schopen odhadnout, kdy sklad vybuchne, zda za několik hodin, několik dní či za rok, varuje ruská státní agentura Rosatom. Norsko upozorňuje na nebezpečí na Kole už několik let a Rusku poskytovalo miliony dolarů na jeho likvidaci.
Zjevně marně. O hrozbě mnohem aktuálnější, než se předpokládalo, Rosatom informoval Moskvu. Zprávu získal norský list Aftenposten.
Sílu předpokládaného výbuchu skládky paliva i rezavějících ponorek a zahozených dílů, není Rosatom schopen odhadnout. Ruští ekologové norským novinářům poskytli odhad, podle něhož bude při výbuchu jediné uskladněné tyče vyhořelého paliva zamořeno radioaktivitou vše v okruhu o poloměru pěti kilometrů. Na nebezpečí ruského nukleárního odpadu dlouhodobě upozorňuje nadace Bellona se sídlem v Oslo.
Explodovat ale může celý sklad, což budí obavy z katastrofy stejného rozsahu, jakým byl výbuch elektrárny v Černobylu v roce 1986. Vyhořelé palivové tyče z ponorek Severní flotily jsou uskladněny v kovových tubusech v tancích, z nichž největší obsahují 21 tisíc palivových tyčí.
Do tanků na pobřeží pronikla slaná mořská voda. Způsobuje rozpad kovových tubusů, uvolňuje z tyčí částečky uranu a hromadí je na dně tubusů. Směs vody a uranu podle odborníků vybuchne, až koncentrace uranu ve vodě dosáhne pěti až deseti procent. Rosatom hovoří o „nekontrolované řetězové reakci“.
Foto: Defense Industry Daily
Mapa: TÝDEN