Rusko je proti vyslání <span>amerických pozorovatelů </span>do Gruzie

Zahraničí
28. 7. 2009 13:48
Společné vojenské cvičení Gruzie a USA.
Společné vojenské cvičení Gruzie a USA.

Američané při cvičení s gruzínskou pobřežní stráží.Moskva považuje za kontraproduktivní vyslat americké pozorovatele do mise Evropské unie v Gruzii. Uvedl to zdroj ruského ministerstva zahraničí, podle něhož by to bylo přilévání oleje do ohně a zatížilo by to rusko-americké vztahy.

"Myšlenka začlenit americké pozorovatele do mise EU je nepřijatelná a nebezpečná," řekl tento zdroj. EU hraje dostatečně stabilizační roli v regionu a přítomnost Američanů by na tom nic nezměnila, zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ: Opatrné USA. Gruzii neslíbily vojenskou pomoc

"Přítomnost Američanů by zvýšila pravděpodobnost provokací na hranici (mezi Gruzií a jejími separatistickými regiony Jižní Osetií a Abcházií) vzhledem k roli, kterou sehrály USA v loňských srpnových událostech," dodal tento zdroj s poukazem na rusko-gruzínskou válku o proruskou Jižní Osetii.

Spojené státy odsoudily vojenský zásah Moskvy v Gruzii jako nepřiměřený. Prosazují územní celistvost Gruzie a neuznaly jednostranně vyhlášenou nezávislost obou gruzínských separatistických regionů, což kromě Moskvy udělala jen Nikaragua.

Americký viceprezident Biden nedávno navštívil Gruzii."Takový krok by evidentně nezlepšil rusko-americké vztahy. Jen by je zhoršil a byl by novým zdrojem podráždění," zdůraznil tento zdroj v době, kdy se Moskva a Washington snaží po příchodu Baracka Obamy do Bílého domu vrátit k harmoničtějšímu dialogu. 

Evropská unie prodloužila v pondělí o rok svou pozorovatelskou misi v Gruzii do poloviny září 2010. S plánem začlenit do ní i americké pozorovatele, jak to prosazují některé země, však kvůli postoji Moskvy zatím váhá.

Gruzie chce pozorovatele i zbraně

Mise byla zřízena v říjnu 2008 po rusko-gruzínské válce. Jejím cílem je sledovat respektování dohody o zastavení nepřátelství. Evropští pozorovatelé si však stěžují, že nemají přístup do separatistických regionů, i když má mise mandát na celé území Gruzie. Mohou dohlížet jen na oblasti přiléhající k hranicím Gruzie se separatistickými regiony a ptají se po smyslu takové mise.

Americká loď USS Stout v gruzínském přístavu Batumi .Unijní mise, v níž je téměř tři sta lidí, především policistů, vojenských expertů nebo odborníků na lidská práva, je jediná na území Gruzie, protože Moskva odmítla obnovení mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a OSN.

Gruzie žádá na USA nejen její pozorovatele, ale i zbraně, kterými by se mohla bránit proti hrozbě, již pro ni představují ruská vojska v Jižní Osetii a Abcházii. Nejbližší bod, kde jsou rozmístěna, je vzdálen od Tbilisi jen 50 kilometrů.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ