Rusko: jediné písmeno ničí život celé rodině
13.04.2009 11:00
Jediné písmeno ruské abecedy dělá peklo ze života mladé rodině ze Zelenogradsku u Kaliningradu na západě Ruska. Právě kvůli zapeklitému písmenku "ë" se rodina s dvěma malými dětmi bojí, že přijde o střechu nad hlavou.
Kámen úrazu je v tom, že matka má v dokladech zapsáno své příjmení i s dvěma tečkami, ale její dvě dcery figurují v úředních papírech bez teček, které mění výslovnost. Matka se tak jmenuje Sněgirjovová, zatímco holčičky jsou Sněgirjevovy.
Překlep se změnil v nebetyčný problém, jakmile rodina požádala o vyplacení státního příspěvku za narození druhého potomka. Bezmála 300 tisíc rublů (skoro 180 tisíc korun) z "mateřského kapitálu" naléhavě potřebuje ke splacení hypotéky za byt. Ale úřady peníze vyplatit odmítají, a to právě kvůli nesrovnalostem v příjmeních.
ČTĚTE TAKÉ: Neznámý úředník z Kremlu loni vydělal stamiliony
První dáma Ruska je skoro sociální případ
"Několikrát jsme si podávali žádost, ale pokaždé nás odmítli," postěžoval si v médiích Jevgenij Sněgirjov. "Z dokumentů prý vyplývá, že má žena není matkou našich dětí, protože má v příjmení 'ë', a dcery nikoliv."
Gogolovský problém
Žadatelé se marně zapřísahají, že dcery jsou opravdu jejich. Úřady trvají na tom, že buď matka, nebo dcery si musejí příjmení změnit, aby se shodovala. A to nejspíše znamená vydat se i s novorozencem na dalekou cestu buď do Moskvy, odkud má rodný list starší dcerka, či až do Permu, odkud má doklady matka, a na místě svést další bitvu s místními úřady. "Neužili jsme si už dost přehnaně bdělých úředníků?" zlobí se otec.
Svízele s ruskou byrokracií popisoval ve svých dílech už spisovatel Nikolaj Gogol, jehož dvousté výročí narození země letos mohutně oslavuje. Rodině od Kaliningradu může být slabou útěchou, že není jediná, kdo má s "ë" přímo gogolovský problém.
Natalija Tetjorkinová z Permu před časem dokonce přišla o ruské občanství jen kvůli tomu, že zapeklité písmenko před lety chybělo na klávesnici úředního počítače, a tím pádem se z Tetjorkinové stala Tetjerkinová. Roky jí to nevadilo, než však porodila syna. Kvůli tomu si také musela požádat o nové doklady - a kvůli nesrovnalostem v evidenci ji úředník obratem ruky zbavil ruského občanství. Tetjorkinové se naštěstí podařilo v médiích vyvolat takový rozruch, že ruský pas vzápětí dostala zpět, ale mezitím kvůli ztrátě občanství přišla o sociální příspěvky. Nezbylo jí, než se o ně soudit.
Podle lingvistů z Ruské akademie věd se jména s "e" i s "ë" mají považovat za shodná. V mnoha ruských slovnících nemá "ë' vlastní kapitolu a spadá pod "e". Úřady však nepovažují doporučení jazykovědců za závazné. Asi větší sympatie úředníků má počin obyvatel Uljanovska, kteří před lety vztyčili písmenku "ë" prozatímní pomník.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.