Soud kope za Kreml
Rusko má problém s Jižní Osetií: nevyhrál jeho kůň
29.11.2011 11:24 Aktualizováno 29.11. 13:15
Jako políček do tváře Kremlu před ruskými parlamentními a prezidentskými volbami vnímají moskevské deníky dosud nepotvrzené vítězství opoziční kandidátky v nedělních prezidentských volbách v Jižní Osetii, většinou světa neuznávané malé kavkazské republice, která se s pomocí Moskvy odtrhla od Gruzie.
Nečekaný úspěch opoziční kandidátky lze ještě zpochybnit a volby anulovat, nebo jihoosetský nejvyšší soud může nařídit opakování v okrscích, kde bylo nejvíc stížností. To se také stalo.
Jihoosetský nejvyšší soud dnes vyhlásil za neplatné výsledky nedělních prezidentských voleb. Důvodem jsou machinace, jichž se prý dopustil tábor opoziční kandidátky Ally Džiojevové. Žádost o zásah soudu v pondělí podal druhý kandidát Anatolij Bibilov
podporovaný Moskvou. Džiojevová podle volební komise volby vyhrála.
O stížnosti "promoskevského" kandidáta, ministra Anatolije Bibilova, začal soud jednat se zpožděním. Bibilovova soupeřka, vůdkyně opozice Alla Džiojevová, prý předem odmítla soudní verdikt uznat s tím, že její vítězství je "nezpochybnitelným faktem", a shromáždila na centrálním náměstí hlavního města asi tisícovku stoupenců.
"Senzační vítězství Džiojevové znamená velkou prohru Kremlu na postsovětském prostoru," usoudil list Kommersant a připomněl, že ruský prezident Dmitrij Medveděv veřejně podpořil Bibilova. "Jestli ta dáma zvítězí, ukážeme Moskvě a osobně Medveděvovi, že jeho názor pro nás nic neznamená. Rusko to přijme, ale vyvodí závěry," prozradil listu nejmenovaný jihoosetský hodnostář, strachující se o příliv ruské pomoci.
Další problém prý netkví osobně v Džiojevové, ale v lidech za ní. Kandidátku podporuje Dzambolat Tedějev, který se svým bratrem Ibragimem dovedl v roce 2001 nyní odstupujícího prezidenta Eduarda Kokojtyho k moci; pak ale Kokojty nechal sourozence vyštvat z republiky a Ibragim Tedějev byl před třemi lety zavražděn ve Vladikavkazu. Z toho pramení obavy, že Tedějev přistoupí k vyřizování účtů.
Sama Džiojevová prý věří, že Moskvu uvádějí v omyl proradní hodnostáři. Tvrdí, že v Jižní Osetii se přece "protiruští" kandidáti na prezidenta vyskytovat nemohou a Moskva by v rozhodnutí občanů neměla vidět výzvu, ale samostatnou volbu.
Slabost Kremlu před volbami
"Přijmout tuto myšlenku bude pro ruské úřady náročné. Prohra v maličké Jižní Osetii, naprosto závislé na Rusku, je pro Moskvu v předvečer parlamentních a prezidentských voleb nebezpečná - ukazuje slabost Kremlu," uzavřel Kommersant.
Vedomosti vidí i hlubší příčiny překvapivého, byť zatím "předběžného" vítězství vůdkyně opozice: po krátké válce s Gruzií v srpnu 2008 v republice vznikly podmínky pro politickou soutěž a mezi obyvateli, z nichž mnozí bojovali za nezávislost vzbouřenecké provincie se zbraní v ruce, vzrostla nespokojenost s netransparentním rozdělováním ruské pomoci a s neefektivní poválečnou obnovou.
Nespokojen byl i stávající prezident Kokojty, kterému Moskva nepovolila třetí mandát za sebou. Bibilov byl vnímán jako kompromis, který umožní Kokojtymu zachovat si vliv, a tak Medveděvova veřejná podpora kandidátovi mohla být přijata jako nátlak a mohla voliče vést k "protestnímu hlasování". Za této situace bývalá ministryně školství Džiojevová dokázala sjednotit opoziční voličstvo.
"Další vývoj závisí na tom, zda si Moskva dokáže napravit pošramocenou pověst arbitra a zajistit klidné završení voleb. Oba kandidáti se orientují na Rusko. Otázka zní, zda je Moskva ochotna uznat volbu lidu Jižní Osetie," usoudily Vedomosti. Závěrem dodaly, že pokud Kreml bude objektivním sudím, vítěz zachová status quo ve dvoustranných vztazích. Jestli si ale Moskva bude počínat stejně jako v ruských provinciích, může to vyvolat nespokojenost a ochlazení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.